Aranżacja wnętrza w stylu duńskim

27-04-2017

Styl duński to mniej znany styl we wnętrzach. Jak nietrudno się domyślić, jest to pewien odłam stylu skandynawskiego, bowiem styl skandynawski obejmuje różne wariacje (choć wydawałoby się, że jest jednolity). Styl duński jest podobny do skandynawskiego – dla niewprawnego oka różnice bywają niedostrzegalne. Jednakże są one dosyć istotne – co zatem wyróżnia duński styl?

 

Kryteria aranżacji w stylu duńskim

 

Styl skandynawski, jak wszyscy wiemy, należy do stylów nowoczesnych, wyróżnia go prostota, minimalizm, funkcjonalność i design. Styl duński również posiada te cechy, jednakże w większym stopniu nawiązuje do tradycjonalizmu – a to za pomocą prawdziwego drewna wysokiej jakości. Takie meble jak drewniany stolik kawowy w kąciku czytelniczym, drewniana komoda w sypialni czy inne drewniane dodatki to elementy obowiązkowe w stylu duńskim. Natomiast kolory stosowane w duńskim mieszkaniu to niekoniecznie wszechobecna biel – chociaż prawdziwe drewniane meble wspaniale prezentują się na tle czystych białych ścian, w stylu duńskim stawia się po prostu na kolory naturalne.

 

Styl duński to spokojne i delikatne wnętrze, w którym bardzo łatwo zrelaksować się, odpocząć, nabrać energii. Aranżacja wnętrza to przede wszystkim drewniane meble z lat 70-80tych, jednak można się pokusić o kilka dodatkowych dekoracji, które nieco ożywią pomieszczenie. Poza podstawowym wyposażeniem, jak fotel, sofa, stolik, lampa stojąca do salonu czy innych pomieszczeń itd. można udekorować pomieszczenie dywanem w stonowanym kolorze, dekoracyjnymi poduszkami, ułożonymi na sofie czy doniczkami z kwiatami.

 

Styl duński według pomieszczeń

 

Styl duński doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu, co nie znaczy że całe mieszkanie musimy urządzić w tym stylu. Jeżeli podoba nam się duńska aranżacja, na początku można wybrać jedno pomieszczenie i spróbować przemodelować je w duchu omawianej konwencji. Zacznijmy od sypialni. Sypialnia to pomieszczenie przeznaczone głównie do odpoczynku i relaksu. Wystrój sypialni ma znaczenie także dla jakości snu – naszym zdaniem jasne kolory i drewniane meble dają pozytywne odczucia i ułatwiają odprężenie. Przeorganizowanie sypialni na wystrój duński nie jest trudne – wystarczy pomalować ściany na biało lub w jakimś ulubionym naturalnym kolorze, do tego dobrać dodatki – wystarczy ozdobna nocna szafka wykonana z drewna, na nią minimalistyczna lampka nocna z paskiem w kolorze podstawy lampy:

 

 

 

Prosty i funkcjonalny kształt lampki nawiązuje do nowoczesności, jednak kolor i materiał, z którego lampka została wykonana wnoszą nieco tradycji do pomieszczenia. Dla uzupełnienia oświetlenia w sypialni można się jeszcze pokusić o kinkiety nad łóżko z tej samej kolekcji:

 

 

 

Kolejnym pomieszczeniem, które mogłoby się pięknie prezentować w duńskim stylu jest kuchnia. Kuchnia to pomieszczenie, które przede wszystkim powinno być funkcjonalnie, niezależnie od tego, w jakim stylu będzie zaaranżowane. Kuchnia w stylu duńskim winna być ergonomiczna i stylowa zarazem. Styl duński, mimo tradycyjnych nawiązań, to wciąż nowoczesny styl, dlatego jeżeli marzy nam się biała kuchnia czy to „na wysoki połyski” czy raczej w matowych odcieniach, jak najbardziej można się o to pokusić. W takim wypadku, odrobinę przytulności również można wnieść za pomocą oświetlenia.

 

Salon w stylu duńskim to również tradycyjne meble czy dodatki z prawdziwego drewna. Drewnianą sofę czy fotele można wyłożyć miękkimi materiałowymi obiciami. Jak już wspominaliśmy, estetycznym uzupełnieniem będzie dywanik w naturalnym kolorze, a całości dopełni lampa stojąca do salonu, z drewnianą podstawą w kolorze Wenge:

 

 

Również łazience można nadać duńskiego stylu. Wystarczy połyskującą ceramikę w łazience przełamać drewnianym meblami jak szafka łazienkowa. Odpowiednie oświetlenie również będzie grało ważną rolę.