Designerskie lampy – modny akcent we wnętrzach

10-07-2017

Dobór odpowiedniego oświetlenia do pomieszczeń to trudny, a zarazem bardzo ważny element aranżacji. Designerskie lampy – w zależności od kształtu, formy czy nawet doboru odpowiedniej żarówki, będą odpowiadały za nastrój we wnętrzu, przy czym winny być też praktyczne.

 

Modne lampy wykonywane są z wielu różnych tworzyw – z chromu, miedzi, metali i innych. Zawsze w modzie pozostają lampy wykonane z połączenia drewna u podstawy i płóciennego klosza. Pod kątem kształtów, z pewnością dominują kształty geometryczne – dyskretna elegancja prostych lamp z pewnością nada szyku pomieszczeniom, jednak nie zawadzi też postawić na wyszukaną lampę do salonu, czy na przykład sypialni.

 

Od niedawna mniej popularne jest wieszanie żyrandola na środku sufitu, z kolei trendem stało się umieszczenie na suficie kilku pojedynczych lamp obok siebie. Moda ta, jak na razie trwa w najlepsze i raczej nie zamierza szybko minąć – jak by nie było w branży oświetleniowej ciężko mówić o szybko mijającej modzie – ponieważ zakup lamp nie jest zakupem na kilka sezonów, ale na kilka, kilkanaście lat, a nawet więcej. Z drugiej strony, moda na punktowe oświetlenie nie oznacza, że pojedyncza lampa sufitowa nie znajduje zastosowania w modnych wnętrzach. Wszystko zależy tak naprawdę od gustu, umiejętnego wyboru, a także wielkości konkretnego pomieszczenia - jeżeli jest duże, lepiej sprawdzi się kilka lamp ułożonych w niedalekiej od siebie odległości w ustalonym porządku (lub też chaotycznie – w zależności od wizji:))

 

Dużą rolę we wnętrzach odgrywają kolory abażurów. Białe abażury do lamp, zawsze będą wyglądały modnie i poprawnie i z pewnością sprawdzą się w każdym wnętrzu, w każdej aranżacji. Zatem jeżeli ktoś nie jest przekonany o swoich umiejętnościach dekorowania wnętrz, białe abażury będą stanowić bezpieczne rozwiązanie. A przy tym ładne, modne i praktyczne. Analogicznie jest z abażurami w kolorze czarnym. Czerń w tym sezonie dobrze komponuje się z miedzią. Poza tym, jeżeli chodzi o kolory abażurów, na topie są wszelkie żywe kolory – niebieski, zielony, czerwony, żółty, fioletowy i jaki tylko dusza zapragnie. Gdyby jednak żywe kolory nas nie interesowały – stawiamy na szarości bądź klosze półtransparentne.

 

Nowoczesność w branży dekoracyjnej czy oświetleniowej, miesza się z tradycyjnością. W tych branżach często wraca się do tego, co było modne przed laty, nadając produktom rys nowoczesności – przykładem będą bardzo modne odsłonięte żarówki na wiszącym kablu, bez żadnego klosza.

 

Designerskie lampy niekoniecznie muszą być lampami okazałymi – mogę to być lampy minimalistyczne o prostych formach, ale na przykład rozłożone w ciekawy sposób lub o ciekawej kolorystyce. To wszystko musi się również wiązać z praktycznością, dlatego w większych pomieszczeniach koniecznością jest zamontowane kilku źródeł światła. Lampa sufitowa czy kilka punktów oświetleniowych to jedna rzecz, dodatkowo warto pomyśleć o oświetleniu ściennym, oświetleniu nad stół jadalny czy o lampie połogowej stojącej ustawionej, np. obok kanapy lub w ciemnym kącie pokoju (jeżeli taki istnieje). Zróżnicowane w ten sposób światło pozwala na zabawę nastrojem, oświetlenie stref, z których korzystamy w danym momencie, czy też podkreślenie dekoracji. Lampa nad stół jadalny niezależnie od tego, czy stół znajduje się w salonie, kuchni czy mamy dla niego osobne pomieszczenie – jadalnie; powinna być dobrana pod kątem wielkości stołu. Mały stolik równa się jedna lampa wisząca. Im większy stół tym więcej lamp winno go oświetlać. To czy zawiesimy je wysoko czy nisko nad stołem, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Wyżej zawieszone lampy oświetlą dokładnie stół; niżej – wprowadzą kameralny nastrój. Sypialnia to również miejsce, gdzie poza oświetleniem głównym, warto zamontować dodatkowe lampy, na przykład, kinkiety nad łóżko lub postawić na lampki nocne nowoczesne.

Nowoczesność to również ekologia, dlatego planując aranżację modnego oświetlenia, postawmy na oświetlenie w technologii LEDżarówki LED są wydajne, ekonomiczne i ekologiczne – naprawdę warto.