Designerskie lampy nad stół

26-06-2017

Dzisiejsze trendy w wystrojach wnętrz narzucają wręcz pewne rozwiązania, które skądinąd są jednakże stylowe i praktyczne. Jednym z takich rozwiązań jest oświetlenie stołu jadalnego za pomocą lamp wiszących. Designerskie lampy wiszące nad stołem jadalnym, budują klimat, podkreślają urok stołu, oświetlają zastawę. Dodatkowe oświetlenie w pewien sposób „wyodrębnia” strefę jadalną od reszty pomieszczenia (najczęściej salonu).

 

Przy odpowiednio oświetlonym stole jadalnym posiłek lepiej smakuje, przyjemnie też spędza się czas w gronie rodziny czy przyjaciół. Stół jadalny często służy też do innych celów niż tylko spożywanie posiłków – można przy takim stole grać w karty, gry planszowe, niekiedy służy do pracy, jeżeli nie mamy pomieszczenia takiego jak gabinet. Jak widać odpowiednie oświetlenie stołu jadalnego ma duże znaczenie w codziennym życiu.

 

Nie tylko oświetlenie stołu jadalnego jest istotne. Lampa wisząca znajdzie zastosowanie nad każdym stołem w mieszkaniu – czy to nad biurkiem w gabinecie czy też nad stolikiem kawowym. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie nad stół? Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach. Pierwsza istotna informacja, to taka aby światło padające z lampy wiszącej (lub z zespołu lamp) padało na cały stół. Aby tak było należy zawiesić lampy wiszące w odległości analogicznej do szerokości stołu – innymi słowy im szerszy stół tym wyżej od blatu winien znajdować się klosz lampy. Jeżeli mamy dosyć duży stół jadalny, warto pomyśleć o zawieszeniu lampy z dwoma lub trzema źródłami światła, czyli takiej która posiada dwa lub trzy klosze.

 

Designerskie lampy nad stół jadalny mogą być w różnych kształtach i kolorach – niekoniecznie muszą być nowoczesne, ale warto by wyróżniały się na tle pomieszczenia, a jednocześnie muszą dobrze komponować się z pozostałym oświetleniem.

 

Idąc jednak w kierunku modernistycznego wystroju proponujemy designerskie lampy wiszące nad stół, które charakteryzują się niecodziennym wyglądem, a jednocześnie są bardzo praktyczne.

 

 

 

Niewątpliwym plusem powyższej lampy jest to, że nie potrzebuje ona kilku źródeł światła, by dobrze oświetlić nawet szeroki stół, a jak zostało wspomniane wyżej lampa nad stół winna być tak ustawiona, by oświetlić go w całości.

 

Jeżeli jednak zdecydujemy się na bardziej tradycyjny model lampy wiszącej z kloszem, pamiętajmy, że światło z takiej lampy zawsze powinno być skierowane w dół. Sam klosz nie może być przezroczysty, gdyż nie uzyskamy wtedy pożądanego efektu. Wybierzmy klosz z materiału o intensywnym kolorze, lub klosz wykonany z tworzywa PCV. W ten sposób otrzymamy światło kierowane, czyli takie światło które pada w jednym kierunku. Gdybyśmy się zdecydowali na klosze które przepuszczają światło przez swoje ścianki, otrzymalibyśmy światło rozproszone, które nie spełniłoby dobrze funkcji doświetlenia blatu.

 

Ostatecznie, dobierając oświetlenie nad stół jadalny warto się zastanowić nad tym czy nad stołem ma zawisnąć jedna lampa z jednym źródłem światła, jedna lampa z kilkoma źródłami światła czy też może dwie lub trzy osobne pojedyncze lampy, wiszące obok siebie. Jeżeli zdecydujemy się na ostatnią wersję, pamiętajmy że klosze powinny być rozmieszczone w takiej samej odległości od siebie oraz na tej samej wysokości. Jednakże wybór modelu lampy nad stół to raczej kwestia gustu, dopasowania do reszty pomieszczenia oraz do szerokości stołu.

 

 

 

 

Podsumowując – decyzja o zakupie lampy nad stół jest jak najbardziej praktyczna, jednak chcąc oświetlić stół w prawidłowy sposób, warto się chwilę zastanowić i wziąć pod uwagę czynniki, takie jak: dotychczasowe oświetlenie w danym pomieszczeniu oraz szerokość i wysokość stołu.