Dobór oświetlenia według pomieszczeń

09-05-2017

Odpowiednia lampa to taka, która nam się podoba, pasuje do wystroju pomieszczenia, oraz spełnia swoją funkcję – czy to oświetlenie całego pomieszczenia, czy też doświetlenie dekoracji lub blatu czy biurka, przy którym pracujemy. To jaką lampę wybrać do danego pomieszczenia, zależy od jego specyfiki.

Zacznijmy od salonu...

Prawdopodobnie jest to najważniejsze miejsce w domu, miejsce gdzie odpoczywamy, zjadamy wspólny, rodzinny posiłek, spędzamy wspólnie czas. Jest to również miejsce, w którym podejmujemy gości, dlatego, salon pełni funkcję nie tylko użytkową, ale również reprezentacyjną. Salon możemy zorganizować według własnych upodobań – na przykład jeśli lubimy czytać, warto zorganizować kącik czytelniczy. Jeżeli nie mamy osobnego pomieszczenia na gabinet, a chcielibyśmy mieć kącik do pracy, również można zorganizować go w salonie.

Kącik czytelniczy najlepiej doświetlić lampą stojącą, ustawioną obok lub za fotelem, tak by jej światło padało wprost na karty książki. W ten sposób nasze oczy nie męczą się przy czytaniu. Oglądając telewizję w salonie również warto doświetlić pomieszczenie, na przykład za pomocą lampki ustawionej w rogu pokoju.

Praktycznie w każdym salonie aranżowane jest miejsce wypoczynkowe, na który składa się kanapa i stół. To miejsce można doświetlić na kilka sposobów. Na pierwszym miejscu będzie lampa nad stół – jest to jedno z ciekawszych rozwiązań aranżacyjnych, przyciągających uwagę. Lampa nad stół niejednokrotnie wykorzystywana jest nad stół jadalny – jeżeli taki posiadamy w salonie, to nad nim powinna zawisnąć taka lampa. Jeżeli nie posiadamy stołu jadalnego, efektownym rozwiązaniem będzie lampa wisząca nad stolikiem kanapowym. Inne pomysły na oświetlenie tego miejsca, to montaż oświetlenia bocznego (kinkiety na ścianę) lub znowuż lampa podłogowa – ustawiona w pobliżu kanapy.

Oświetlenie gabinetu

Nie każdy posiada takie pomieszczenie, jednak większość osób stara się znaleźć trochę wolnej przestrzeni w domu, by wykorzystać ją jako miejsce pracy. Biurko i lampka to elementy niezbędne – nie tylko dla dziecka, które potrzebuje biurka do nauki, ale również dla dorosłego. Niejednokrotnie zdarza się że część obowiązków w pracy musimy wykonać w domu, wiele osób pracuje również zdalnie, a nawet jeśli nie to życie prywatne często zmusza nas, na przykład do wypełniania różnej dokumentacji itp.

Dbając o komfort pracy w naszym gabinecie, ważny jest dobór oświetlenia. Obowiązkowe jest światło padające na blat biurka. Może to być lampka biurkowa – ustawiona po przeciwnej stronie ręki, którą piszemy. Źródło światła winno znajdować się na wysokości około 35 centymetrów nad blatem. Jeżeli nasz gabinet to osobne pomieszczenie, konieczne jest również oświetlenie sufitowe. Można się również pokusić o lampę podłogową o niewielkiej mocy, która zmniejszy kontrast światła i cienia.

Pokój dla dziecka

Urządzając pomieszczenie dla dziecka warto zastosować światło o ciepłej delikatnej barwie. Sprawdzą się tutaj lampki nocne do sypialni – większość dzieci boi się ciemności, mała lampka nocna zatem, o łagodnym strumieniu światła, będzie dobrym rozwiązaniem. Można do tego celu wykorzystać również inne rodzaje opraw, na przykład kinkiety.

Lampki nocne – nowoczesne i nastrojowe do sypialni

Lampki nocne nowoczesneto nieodzowny element w sypialni, choćby ze względu na to, że większość ludzi przed snem leżąc w łóżku, wykonuje jeszcze różne czynności, jak: czytanie oglądanie, czy korzystanie z komputera. Alternatywą dla lamp mogą być kinkiety regulowane nad łóżkiem. Do lampek warto dobrać lampę sufitową z tej samej kolekcji.

Kuchnia

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy czas głównie na przygotowywaniu posiłków, a także na spożywaniu ich, jeżeli stół jadalny mamy w kuchni, a nie w salonie. W kuchni powinno znaleźć się podstawowe oświetlenie, używane na przykład przy sprzątaniu. Dodatkowo warto umieścić lampy nad blatem roboczym – gdzie kroimy warzywa, ugniatamy ciasto czy po prostu przygotowujemy obiad. Poprawimy w ten sposób komfort przy naszych codziennych obowiązkach.

Łazienka i przedpokój

W łazience przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o oprawach bryzgoszczelnych (o klasie IP 44), które muszą być stosowane zarówno w oświetleniu ogólnym, jak i miejscowym. Pamiętajmy również o doświetleniu lustra w łazience, co pomoże nam w wykonaniu dziennego makijażu, czy przy goleniu brody. Do oświetlenia lustra można wykorzystać kinkiety – warto zawiesić je po obu bokach lustra, by nie rzucały cieni na twarz.

W przedpokoju sprawdzi się ciepłe, punktowe światło, które już od progu stworzy przyjemną atmosferę. Dodatkowo można pomyśleć o lampkach doświetlających szafę czy lustra.