Dom i ogród – oświetlenie zewnętrzne

16-05-2017

Na zewnątrz domu i w ogrodzie oświetlenie jest niezbędne. Dzięki temu nie potkniemy się wieczorem na drodze, czy też bez problemy trafimy kluczem do zamka. Poza tym designerskie lampy w ogrodzie pełnią również funkcję efektownej dekoracji. Jak jednak wygląda instalacja oświetlenia na zewnątrz w praktyce?

Instalacja elektryczna, która ma zasilać oświetlenie zewnętrzne, powinna zostać podłączona do instalacji domowej. Konkretniej – do osobnego obwodu chronionego nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym wyłącznikiem. Najłatwiej jest zaprojektować i przeprowadzić instalację oświetlenie w ogrodzie, zanim zostanie on zagospodarowany rabatami, kwiatami, ławkami, ścieżkami, itp. Kable w ogrodzie prowadzi się pod ziemią stąd konieczność wykopów, co z kolei może spowodować, że ogród trzeba będzie aranżować na nowo.

Zasilanie w oświetleniu zewnętrznym powinno być zależne od wielkości. Chcąc zamontować kilka punktów oświetleniowych na małej działce, nie potrzebujemy dużej mocy – wystarczy 12 lub 24 V, natomiast przy dużym ogrodzie przydomowym, konieczne będzie wyższe zasilanie, o napięciu nawet 230 V. To jakie napięcie sieciowe wybrać zależy od tego jak dużo punktów oświetleniowych chcemy zamontować, oraz od dopuszczalnej mocy lamp, które wybierzemy.

Zazwyczaj w większych ogrodach montuje się kilka obwodów oświetleniowych – aby nie było tak, że mamy możliwość włączenia wszystkich świateł naraz albo żadnego. Możemy zorganizować kilka obwodów, dla osobnych grup lamp w ogrodzie, lub podpiąć różne obwody do lamp zasilanych różnym napięciem. W obu przypadkach, różne obwody należy poprowadzić z obwodu głównego, które zasila całe oświetlenie zewnętrzne, do odpowiednich aparatów sterujących.

W przypadku lamp niskonapięciowych, obwody, które mają do nich prowadzić, należy podłączyć transformatory i bezpieczniki montowane po stronie niskonapięciowej. Rozdzielnica, w której można zamontować wszystkie te bezpieczniki i inne urządzenie, winna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Rurki umieszczone na ścianie domu, mają wyprowadzić przewody zasilające, do ogrodu.

Układając kable w ogrodzie, należy pamiętać, o ważnych warunkach, jak: odpowiednia odległość kabla od drzew. Fundamentów, czy rur wodociągowych.

Designerskie lampy w ogrodzie

Projektując ogród zapewne chcemy go pięknie udekorować. Ogród to przede wszystkim kwiaty, rabaty i roślinność, jednak właściwe oświetlenie w ogrodzie wprowadzi do ogrodu przyjemny klimat – zwłaszcza wieczorami. Designerskie lampy w nowoczesnym wydaniu z pewnością sprawią, że ogród wieczorami będzie wyglądał przepięknie. Jakie źródła światła można wykorzystać w ogrodzie? Pierwszym źródłem oświetlenia będą świetlówki halogenowe, w kształcie długich rur – do nich niezbędna jest oprawa. Do wyboru pozostają jeszcze halogeny których temperatura barwowa zbliżona jest to wartości 3000 K, dzięki czemu światło jest nieco żywsze. Najbardziej ekonomicznym i energooszczędnym rozwiązaniem będą diody LED – odporne na temperaturę a także na uderzenia czy wstrząsy. Jako uzupełnienie oświetlenia ogrodzie, można zastosować ogniwa słoneczne – ciekawy wynalazek, który nie wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Takie lampy zasilane są przez naturalną energię słoneczną i oddają nagromadzoną moc w nocy.

Rodzaje designerskich lamp do ogrodu

Ogród można oświetlić różnymi rodzajami lamp – im większe zróżnicowanie, tym ciekawiej. Naszą pierwszą propozycją są kinkiety led zamontowane na przykład na ścianie domu, oświetlające drogę prowadzącą do drzwi. Poza tym do ogrodu nadadzą się lampy jak: słupki, reflektory czy wysokie latarnie.