Jak urządzić wnętrze w stylu marynistycznym?

03-04-2017

 

 

W stylu marynistycznym najchętniej urządzamy wnętrza latem (ale nie tylko). Marynarski styl jest czysty, piękny, królują w nim biele; wszystkie odcienie koloru niebieskiego, zdarzają się też akcenty czerwonego. W takim stylu każdy będzie czuł się dobrze. Najpiękniej wygląda mieszkanie w całości urządzone w stylu marynarskim, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Jeżeli podoba nam się ten styl, można urządzić w nim jedno pomieszczenie – salon, sypialnię, pokój dzienny, gabinet – każde z tych pomieszczeń ma potencjał, by urządzić je w stylu marynarskim.

 

Dlaczego tak dobrze czujemy się w stylu marynarskim?

 

Styl ten przede wszystkim kojarzy się z wodą – a zatem z czystością, a także ze spokojem ducha. We wnętrzu, w którym królują biele i odcienie niebieskiego (od błękitu po granatowy); możemy naprawdę odpocząć – również psychicznie. Kolory wpływają na emocje i psychikę – mieszkanie w stylu marynarskim umożliwia równowagę duchową, łagodzi nadmierne emocje, pozwala się uspokoić. Marynarskie odcienie wnoszą radość i energię. Dodatki w stylu marynarskim jak: muszle, kotwice lub drewniane meble czy akcesoria (stylizowane na drewno „wyrzucone przez morze”) przywodzą na myśl wakacyjne klimaty – dzięki czemu w domu poczujemy prawdziwe odprężenie. Styl marynarski przeznaczony jest nie tylko dla domków letnich czy mieszkańców znad morza. Każdy dom czy mieszkanie można urządzić w tym stylu – jeżeli tylko czujemy, że jest to styl właśnie dla nas.

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu marynarskim?

 

Styl marynarski jest chętnie wybierany także z tego powodu, że nie trzeba być profesjonalnym architektem, aby sprawnie przeprowadzić metamorfozę mieszkania. Wiemy już, że styl marynarski składa się z koloru białego oraz z różnych odcieni koloru niebieskiego. Urządzić mieszkanie w stylu marynistycznym można na różne sposoby – jeżeli zdecydujemy się na białe ściany, dodatki jak – zasłony okienne, dywan, klosze do lamp, doniczki na kwiaty, poduszki czy koc (narzuta) – powinnyśmy dobrać w kolorze niebieskim. Z kolei, jeżeli chcemy pomalować ściany na niebiesko, dodatki mogą być białe. Jak już zostało wspomniane, styl marynarski może być wzbogacony (ale tylko w niewielkim stopniu) o mocną czerwień. Kolor ten sprawi, że pomieszczenie stanie się żywsze i weselsze. Klosze do lamp również mogą być sposobem na zaakcentowanie czerwieni w stylu marynarskim.

Wiemy już, że styl marynarski to trzy kolory – biały, niebieski (można stosować różne odcienie) oraz czerwony (ale w mniejszości). Jednak styl to nie tylko kolory. W stylu marynarskim warto stosować również ozdoby drewniane. Drewno winno być stylizowane na stare i spłowiałe. Mile widziane są akcenty, jak: kotwice; koła ratunkowe i inne. Zamiast malować ścianę można nakleić na nią tapetę w marynarskie wzory. Oczywiście także błękitne lub niebieskie paski na białym tle nawiązują do morskiego stylu. Można wytapetować jedną ścianą w pomieszczeniu, a pozostałe trzy pomalować na biało lub pomalować dwie ściany na błękitny kolor a dwie na biały. Jeżeli w danym pomieszczeniu posiadamy światło ścienne; klosze do lamp zamontowane na białej ścianie powinny być niebieskie i na odwrót.

 

Kolejną rzeczą, która podkreśli styl marynistyczny będą tkaniny – tkaniny mogą być albo zwiewne i delikatne (na przykład zwiewne gładkie firanki i zasłony); albo ciężkie (jakby imitujące żagiel) – na przykład chodniczki czy dywany na podłogę. Jeżeli chodzi o lampy – idealnie do tego stylu, wpasują się lampy z materiałowym abażurem.

Dużą wagę warto przywiązać do dekoracji – drobiazgi jak statek w butelce, figurki z delfinami, piękne ozdobne muszle – podkreślą styl marynarski, jeżeli jednak bardziej skłaniamy się ku minimalizmowi, takie dodatki nie są konieczne.