Jak zaaranżować wnętrze ze skosami?

12-07-2017

Uważa się, że pomieszczenia na poddaszu są trudne w aranżacji, jednak trzymając się kilku zasad, można stworzyć bardzo klimatyczne wnętrze. Mimo że w tych wnętrzach trzeba uciekać się do aranżacyjnych sztuczek, pokoje na poddaszu mają niepowtarzalny charakter. Drewniane belki, małe okna dachowe, kominy – wszystkie te elementy sprawiają, że wnętrze jest tajemnicze i ma swój klimat. Urządzanie takiego wnętrza nie musi być trudne. Dziś podpowiemy, czym się kierować w aranżacji poddasza.

 

Swobodne poruszanie się

 

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by poruszanie się po pokoju i użytkowanie przestrzeni było wygodne i nie sprawiało trudności. Wydawałoby się, że postawienie niskiej kanapy pod stropem jest trafną decyzją, jednak jeśli bliżej się zastanowimy, to takie ułożenie może być sporym problemem – osoba wstająca z sofy może być narażona na uderzenie się w głowę. Najważniejszym aspektem takich wnętrz jest swobodne użytkowanie mebli. Pod stropem powinniśmy zatem stawiać meble, z których korzystamy rzadziej.

 

Zminimalizowanie głębokości skosów

 

Następną kwestią, którą powinniśmy się zająć podczas aranżacji wnętrza ze skosem jest zmniejszenie, zarówno optycznie jak i fizycznie, głębokości skosów. W tym celu możemy postawić drugą ściankę lub, jeśli zależy nam na miejscu, możemy skos zabudować i tym samym otrzymamy przestrzeń do przechowywania. Minimalna wysokość skosu powinna wynosić 80 cm. Zmniejszenie głębokości jest ważne szczególnie wtedy, gdy nasze wnętrze jest ciemne (oświetlone jedynie oknami połaciowymi), a dach schodzi do samej ziemi i nie ma ścianki kolankowej.

 

Podkreślenie elementów konstrukcyjnych

 

Wszystkie elementy wnętrza, które związane są z konstrukcją budynku, czyli drewniane belki, ceglane kominy czy słupy, nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, dlatego warto je podkreślić. Możemy wykorzystać takie elementy oświetlenia jak kinkiety nowoczesne, które ciepłym światłem podkreślą drewniane, konstrukcyjne elementy wnętrza.

 

Rozsądne wykorzystanie przestrzeni

 

Starajmy się wykorzystać każdy kawałek powierzchni pod skosami. Pod stropem najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie mebli pod wymiar – z pozoru mało funkcjonalna przestrzeń stanie się miejscem do przechowywania ubrań, książek lub innych przedmiotów.

 

Jeśli plan naszego domu zakłada, że na poddaszu ma się znajdować sypialnia, musimy pamiętać, by łóżka nie stawiać pod skosem. Łóżko sypialniane zawsze powinno znajdować się w miejscu pełnej wysokości, byśmy mogli mieć do niego dostęp z każdej strony w pozycji wyprostowanej.

 

Nie należy także przesadzać z ilością przedmiotów i mebli, które będą znajdować się na podłodze. Najlepiej ograniczyć tą ilość do minimum, a zyskamy tym samym przestronne i optycznie wyższe wnętrze.

 

Kolory

 

Na poddaszu zawsze powinniśmy wykorzystywać jasne kolory nie tylko na ścianach, ale także w meblach i dodatkach. Sufit zawsze malujmy na biało, ponieważ ten kolor optycznie podwyższa i powiększa pomieszczenie, a poza tym daje ładny efekt odbijania światła. Dodatki, czyli narzuty, poduszki, kinkiety nowoczesne także powinny być w jasnych kolorach. Świetnie sprawdzą się na poddaszu odcienie szarości, beżu czy écru.

 

Na pewno nie powinniśmy na poddaszu wykańczać ścian boazerią, ponieważ to niepotrzebnie przytłoczy wnętrze, które będzie sprawiało wrażenia ciasnego i zagraconego.

 

Aranżacja wnętrza na poddaszu tylko z pozoru wydaje się dużym wyznaniem, ale stosując się do powyższych wskazówek urządzanie pokoju może być samą przyjemnością. Jasne kolory, rozsądne wykorzystanie przestrzeni i podkreślenie elementów konstrukcyjnych – tylko tyle wystarczy, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.