Kinkiety do sypialni i innych pomieszczeń; rodzaje

08-03-2017

Światło boczne, płynące ze ściany to dyskretne światło, którego celem jest delikatne, rozproszone oświetlenie pomieszczenia – a wszystko dzięki oprawie tego typu świateł – kinkietom. Wybór kinkietów jest duży – od kształtu po wielkość czy kolor. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie.

Kinkiety do sypialni

Kinkiety najczęściej pojawiają się w pomieszczeniach, które wymagają więcej niż jednego źródła światła. Często montuje się kinkiety do sypialni nad łóżkiem (po obu jego stronach). Szczególnie wygodne są kinkiety o ruchomej podstawie – dzięki nim można skierować światło w zależności od naszych potrzeb. Jeżeli akurat czytamy książkę przed snem, można skierować strumień światła wprost na lekturę, a jeśli oglądamy film, możemy skierować światło na przykład do góry, by delikatnie oświetliło pomieszczenie.

Kinkiety funkcjonują jako oświetlenie dekoracyjne lub wspomagające. Doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na lampy z wielkimi oprawami. Kinkiety wykorzystywane są również w tzw. ciągach komunikacyjnych – jak korytarz czy przedpokój – często w takich pomieszczeniach stanowią jedyne oświetlenie. Ostatecznie kinkiety niekiedy stanowią dodatkowe oświetlenie luster – czy jest to lustro w łazience, czy w przedpokoju, czy w jeszcze innych pomieszczeniach.

Kinkiety - rodzaje

Kinkiety mogą być wykonane z materiału nieprzezroczystego lub transparentnego. Światło płynące z oprawy kinkietowej może być skierowane do góry, w dół lub inne kierunki. Istnieją również klosze oprawy kinkietowej, które są „otwarte” - przesłaniają żarówkę jednak uwalniają światło ku górze i dołowi jednocześnie. Klosze zamknięte i nieprzezroczyste sprawiają że światło jest mniej agresywne. Z kolei klosze transparentne, sprawiają że światło jest mocniejsze – nadają się do pomieszczeń, w których nie ma innych źródeł światła. Kinkiety dostępne są w wielu różnych formach – nierzadko wybiera się je pod kątem uzupełnienia pozostałego oświetlenia, na przykład, jeżeli lampa sufitowa jest prostokątna, również w tym kształcie dobiera się kinkiety. Kinkiety wykonywane są z różnych materiałów – ze szkła, z PCV, lub materiałowe. Kinkiety do sypialni najczęściej wybiera się z materiału, gdyż pozwalają one na delikatne, nastrojowe oświetlenie pomieszczenia. Z kolei w salonie sprawdzą się elegancie abażury z PCV. Kinkiet, jako oprawa oświetleniowa, często jest również wybierany jako dodatkowe oświetlenie pokoju dziecięcego. Takie światło w nocy daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.