Na co zwracać uwagę przy aranżacji kącika do czytania?

06-04-2017

Większość z nas prowadzi intensywny, zabiegany tryb życia, dlatego każda chwila odpoczynku jest na wagę złota. Relaksujemy się na różne sposoby. Dla jednych chwilą wytchnienia będzie czas spędzony na siłowni, a dla innych zagłębienie się w historię opisaną w ulubionej książce. Relaks z książką ma jeszcze większą wartość, jeśli czytamy ją w przytulnym, dostosowanym do tego miejscu. 

Dziś zastanowimy się nad tym, co powinno się znaleźć w kąciku do czytania i na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego wyposażenia.

 

Miejsce na nasz kącik

 

Jak sama nazwa wskazuje, kącik do czytania powinien znajdować się w rogu pomieszczenia. Zazwyczaj takim kącikiem staje się róg sypialni lub salonu. Najważniejsze jest, by miejsce to nie przeszkadzało w przemieszczaniu się po mieszkaniu. Nie chcemy przecież przeszkadzać innym, ale też nie jest wskazane, by inni nam nieświadomie przeszkadzali w lekturze. Róg pokoju jest więc idealnym miejscem na zaaranżowanie swojego kącika do czytania.

 

Oświetlenie

 

Czytając, musimy pamiętać o zdrowiu naszych oczu. W takim kąciku muszą być przynajmniej dwa źródła światła: naturalne i sztuczne. Dlatego kącik zaplanujmy w miejscu, w którym najbliżej jest do okna. Czytanie w dzień przy naturalnym świetle nie będzie męczyło naszych oczu. Zorganizujmy kącik do czytania najlepiej niedaleko wschodniego albo południowego okna.

 

Niemniej istotna kwestia to dobór oświetlenia sztucznego. Jeśli pomieszczenie lub sypialnię mamy urządzoną w nowoczesnym stylu, to świetnie sprawdzą się nowoczesne lampy stojące. Oferta naszych lamp stojących jest obszerna. Klosze do lamp stojących mogą być z PCV lub z płótna. W każdym przypadku lampa będzie świeciła ciepłym, przytulnym światłem. Kolor abażura możemy też dobrać do stylizacji wnętrza. Jeśli miejsce, w którym znajdować będzie się kącik do czytania jest w prostym, eleganckim stylu, możemy zdecydować się na klosz do lampy stojącej w kolorze białym lub czarnym. Jeśli nasz salon charakteryzuje się odważnymi kolorami, możemy zdecydować się na abażur w kolorze intensywnego fioletu.

 

klosz do lampy stojącej

 

 

 

klosz do lampy stojącej fioletowy

 

Siedzisko

 

Wybór odpowiedniego fotela do czytania to sprawa równie istotna co oświetlenie. Na fotelu będziemy spędzać nawet kilka godzin w jednej pozycji. Siedzisko musi być wygodne, by przyjęta pozycja nie wpływała negatywnie na nasz kręgosłup. Dla zdrowego kręgosłupa na pewno dobrym wyborem będzie fotel, który nie będzie zbyt miękki. Wybierajmy więc te twardsze. Na nasz komfort wpłyną także podłokietniki oraz zagłówek. Dzięki tym elementom będziemy mogli przyjąć wygodną pozycję. Możemy się też zdecydować na fotel z tzw. uszami. Siedząc na takim fotelu będziemy mogli oprzeć głowę i uciąć sobie krótką drzemkę. Idealny fotel do czytania nie powinien też być zbyt niski, ponieważ trudniej z niego wstać. Dobierzmy też fotel do charakteru wnętrza, by idealnie wpasował się w wystrój naszego salonu lub sypialni (w zależności od tego gdzie zaplanujemy nasz kącik).

 

Miejsce na drobiazgi

 

Aranżując miejsce, w którym będziemy czytać warto zadbać o to, by w zasięgu ręki stał mały stolik lub regał z książkami. Będziemy mogli wtedy odłożyć książkę na bok, postawić sobie kubek z gorącą herbatą lub miseczkę z przekąskami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli odrywać się od lektury, kiedy przyjdzie nam ochota na łyk herbaty.

 

 

By czytanie było jeszcze przyjemniejsze

 

Nie wyobrażamy sobie kącika do czytania bez ciepłego koca i miękkiej poduchy. W pochmurne dni nie ma nic lepszego od miękkiego koca, gorącej herbaty i dobrej książki. Na poduszce będziemy mogli oprzeć głowę lub nogi, a to pomoże nam się bardziej zrelaksować.

 

Na kącik do czytania składa się kilka istotnych elementów. Najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie oraz wygodne siedzisko. Fani najnowszych trendów mogą zdecydować się na nowoczesne lampy stojące oraz modny fotel. Dobrze dobrane oświetlenie nie będzie męczyło naszych oczu, a odpowiedni fotel nie będzie obciążał naszego kręgosłupa. Nie zapominajmy też o niemniej ważnych dodatkach, takich jak koc i poduszka. Wszystkie te elementy sprawią, że po pracy będziemy chcieli jak najszybciej zasiąść w wygodnym fotelu z dobrą książką. Miłośnikom czytania wolnego czasu na lekturę życzymy jak najwięcej!