Oświetlenie balkonu – jak to zrobić?

04-08-2017

 Letnią porą balkon w mieszkaniu stanowi namiastkę ogrodu; miejsce w którym można się zrelaksować i złapać oddech. Aby tak było, należy oczywiście uprzednio odpowiednio go urządzić. Wygodne siedziska, stolik, parasol słoneczny, kwiaty – to wyposażenie standardowe. Warto dołączyć do niego odpowiednie oświetlenie, które sprawdzi się podczas długich, ciepłych wieczorów.

 

Odpowiednia aranżacja balkonowej przestrzeni wymaga nieco wysiłku, ale właściwie jest dosyć prosta. Podpowiemy, jak zaplanować odpowiednie oświetlenie.

 

Dobre oświetlenie balkonu, co warto zauważyć, wpływa nie tylko na przestrzeń na zewnątrz, ale i wewnątrz. Ciepłe, lekkie oświetlenie wpadające za próg domostwa uczyni pomieszczenie bardziej przytulnym. To między innymi dlatego warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

 

Pierwsze i najważniejsze przy planowaniu oświetlenia na balkonie jest oczywiście bezpieczeństwo. To dlatego należy zastosować oprawy lamp z wysokim IP. IP to współczynnik określający odporność lamp na czynniki zewnętrzne, głównie na wilgoć. Lampa przeznaczona do użytku zewnętrznego powinna mieć minimum 54 IP. Dodatkowo lampa, którą planujemy umieścić na balkonie, powinna być wykonana z trwałych, odpornych na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, materiałów. Najlepiej sprawdzi się tu stal nierdzewna czy aluminium.

 

Istotna dla pożądanego efektu wizualnego jest forma oświetlenia, czyli to, jaki rodzaj lampy wybierzemy. Bardzo dobrze sprawdzą się tu kinkiety nowoczesne oraz lampy wiszące. Pierwsze doskonale podkreślają fakturę elewacji oraz jej kolor, a ponadto dają subtelne impresje świetlne na murach. Wybór tego typu lamp jest naprawdę ogromny, z pewnością znajdzie się propozycja dla balkonu w każdym stylu czy kolorystyce. Jeśli zaś chodzi o lampy wiszące w roli balkonowego oświetlenia, docenią je z pewnością wielbiciele prostej, minimalistycznej formy. Tego rodzaju oświetlenie dobrze wpisuje się w przestrzeń balkonu, a ponadto jest atrakcyjne wizualnie. Docenią je zarówno wielbiciele standardowych rozwiązań, jak i ci podążający za trendami – wybór modeli jest bowiem ogromny.

 

Decydując się na oświetlenie balkonu, pamiętajmy przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tym, że do montażu na zewnątrz nadają się tylko niektóre lampy, mające ku temu przystosowanie. Poza tym zadbajmy o odpowiednią stylistykę – całość ma być spójna i estetyczna, ma tworzyć klimat sprzyjający wypoczynkowi. Ważne jest zachowanie umiaru. Dobierzmy ilość punktów świetlnych, a także ich wielkość oraz natężenie światła adekwatnie do wielkości balkonu. Światło ma działać relaksująco, a nie pobudzająco, dlatego istotna będzie również jego właściwa barwa.

 

Jeżeli jednak nie chcemy zbyt mocno ingerować w wygląd balkonu lub nie mamy możliwości zamontowania na nim lamp, zawsze można skorzystać z ciepłego światła świec lub lampionów. Nie doświetlą balkonu intensywnie, ale za to wpłyną na stworzenie niepowtarzalnego, przyjaznego klimatu.