Oświetlenie salonu – podpowiadamy jak zaplanować

03-12-2016

Jak widać w dzisiejszych czasach salon pełni wiele różnych ról, w tym najważniejszą reprezentacyjną. Dlatego odpowiednie rozplanowanie konstrukcji, umeblowania oraz oświetlenia salonu jest bardzo ważne.

Planujemy oświetlenie salonu

Aby w odpowiedni sposób rozplanować oświetlenie należy wyobrazić sobie czy też podzielić salon na kilka stref. Zazwyczaj w salonie mamy: kanapę i stolik ustawioną naprzeciw telewizora, a także kącik jadalniany. Są to podstawowe aneksy salonu. Im większy salon, tym więcej sfer można zorganizować – kącik czytelniczy z fotelem, stolikiem na kawę i regałem na książki, kącik kominkowy jeżeli posiadamy kominek i tak dalej. Każde z tych miejsc powinno być odpowiednio oświetlone. Dodatkowo, jako że salon pełni funkcję reprezentacyjną można pokusić się o światła dekoracyjne. Planując instalację oświetlenia w salonie, pamiętajmy aby zamontować niezależne obwody – dzięki temu będziemy mogli osobno włączać światła – czy to lampę sufitową, czy kinkiety nad kanapą czy też lampy wiszące nad stołem jadalnianym. Daje nam to możliwość ekonomicznego korzystania z oświetlenia, a także tworzenia nastroju, na jakim nam zależy.

Poszczególne oświetlenie

Pierwsze oświetlenie, nad jakim przyjdzie nam się zastanowić to oświetlenie głównie czyli sufitowe. Nadal najbardziej popularna jest jedna lampa zawieszona pośrodku sufitu, dająca jasne, rozproszone światło na całe pomieszczenie. Jednakże ciekawym pomysłem na oświetlenie sufitowe będą również plafony – można je zamontować w kilku strategicznych punktach sufitu – da to bardzo ładny efekt wizualny.

Lampa stojąca podłogowa idealnie się nadaje do tej części salonu, w której mamy ustawioną kanapę z fotelami i stoliczkiem. Jest to część gdzie najczęściej spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, czy to na zwykłej rozmowie, wspólnym oglądaniu filmu czy też, na przykład graniu w gry planszowe. W takim miejscu nie potrzebujemy mocnego źródła światła skierowanego w jedno miejsce (jak do czytania książki) – raczej delikatne rozproszone światło, które stworzy odpowiedni klimat. Dlatego warto postawić, na przykład na lampę podłogową z abażurem, co nada temu kącikowi ciepły charakter. Podobne zastosowanie mają kinkiety – również one nadają odpowiedni klimat. Jeżeli mamy kanapę dostawioną do ściany warto zamontować kinkiety na ścianie nad kanapą.

W części jadalnianej czyli tam, gdzie siadamy całą rodziną bądź z gośćmi do obiadu lub kolacji warto zawiesić pod sufitem lampy wiszące nad stół. Dzięki nim możemy stworzyć klimat w zależności od okazji – na przykład na romantyczną wieczorną kolację zapalimy tylko lampy wiszące nad stołem, a na obiad w szerokim gronie rodzinnym doświetlimy pomieszczenie także światłem górnym. O klimatyczny nastrój zadbają lampy wiszące z abażurem materiałowym, na przykład w ciepłym kolorze czerwieni lub pomarańczy.

Im większe mamy pomieszczenie tym więcej możliwości zaplanowania punktów świetlnych, pamiętajmy jednak, że rozmieszczenie świateł w salonie trzeba dobrze przemyśleć – aby sobie ułatwić to zadanie warto zastanowić się do czego konkretnie będzie używana dana część salonu. Na przykład jeżeli mamy w salonie kącik czytelniczy, będziemy potrzebowali lampy, która da strumień nie rozproszony, ale jednolity oraz takiej która pozwoli na manewrowanie strumieniem światła, by padał on prosto na książę. Jeżeli chcemy podkreślić dekoracyjną funkcję salonu można zastosować oświetlenie punktowe, które uwypukli obrazy, czy efektowne ozdoby salonu. Innym pomysłem jest zastosowanie pasków z diodami LED – na przykład we wnętrzu szafy ze szklaną szybą, aby podświetlić kolekcję szkieł (kieliszków, różnego rodzaju szklanek, karafek itp.).

Inspiracji jest wiele, a po jeszcze więcej zapraszamy do naszego sklepu! W razie pytań zapraszamy również do kontaktu telefonicznego bądź poprzez e-mail – chętnie pomożemy.