Oświetlenie w łazience – kinkiet nad lustro i pozostałe

21-03-2017

 

Odpowiednie oświetlenie całej łazienki jest bardzo ważne – przede wszystkim dlatego, że w łazience wykonujemy różne zabiegi dla pielęgnacji ciała czy włosów, niekiedy układamy fryzurę lub wykonujemy makijaż.

 

Oświetlenie łazienki powinno być jasne – tak by zapewniało nam komfort użytkowania tego pomieszczenia. Z drugiej strony, w łazience warto również zainstalować światło nastrojowe, które wprowadzi nastrój relaksacyjny – takie oświetlenie przyda się zwłaszcza osobom, które lubią wieczorne odprężenie w ciepłej kąpieli – przytłumione oświetlenie w takich chwilach pozwoli na jeszcze lepszy relaks. Także lustro łazienkowe powinno być dodatkowo oświetlone – lampka czy kinkiet nad lustro to również punkt obowiązkowy w oświetleniu łazienki.

 

W łazience liczy się praktyczność, dlatego główne światło winno obejmować całe pomieszczenie – długie wiszące lampy raczej się tutaj nie sprawdzą. Ewentualnie, jeżeli mieszkanie ma wysoki sufit, a lubimy oryginalny styl, można się pokusić o taką lampę. Zasadniczo jednak, im wyżej zawiesimy oświetlenie sufitowe, tym lepiej oświetlimy całą łazienkę. Dobrym rozwiązaniem dla oświetlenia sufitowego łazienki będzie montaż na przykład spotów sufitowych lub oświetlenia halogenowego. Równomiernie rozmieszczenie małych halogenów na powierzchni sufitu łazienkowego z pewnością doskonale oświetli całą łazienkę. Pamiętajmy, że dobre oświetlenie łazienki jest ważne – często jest to pomieszczenie bez okna lub z małym oknem, więc nie możemy liczyć na wsparcie światła dziennego. Dobre światło przydaje się zarówno, przy czynnościach pielęgnacyjnych, jak i na przykład przy sprzątaniu łazienki.

 

Bardzo ważne jest oświetlenie lustra w łazience – przy nim wykonujemy makijaż lub golimy brodę.

Lustro można doświetlić montując kinkiet nad lustro. Światło nad lustrem powinno padać na twarz, równomiernie ją oświetlając i nie tworząc cieni. Innym rozwiązaniem będzie montaż dwóch kinkietów po obu stronach lustra. Klosze powinny w całości przysłaniać żarówkę.