Pokój nastolatki – o czym należy pamiętać podczas aranżacji?

19-07-2017

 

W życiu każdej dziewczynki przychodzi moment, kiedy z podlotka staje się młodą kobietą – staję się wchodzącą w okres dojrzewania nastolatką. Jest to etap w życiu w którym zmienia się myślenie dziecka i zmieniają się potrzeby. Zmiany w postrzeganiu świata są najczęściej uzewnętrzniane, dlatego też dziewczynka zmienia styl, w którym się ubiera i pragnie też mieszkać w innym otoczeniu. Czas więc na zmianę aranżacji w pokoju dziecka.

 

Każdy rodzic musi się pogodzić z tym, że dorastające dziecko będzie się chciało pozbyć z pokoju zabawek, które towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Zakurzone lalki, domek dla lalek, a nawet ulubiony pluszak – wszystko to prawdopodobnie znajdzie swoje miejsce na strychu. Nastolatka w swoim pokoju potrzebuje miejsca na przedmioty, które są jej potrzebne tu i teraz (a może być ich naprawdę sporo). Musimy więc na nowo zaaranżować pokój córki, by odpowiadał jej aktualnym potrzebom. Musi się znaleźć miejsce na płyty CD, książki i wiele więcej innych jakże potrzebnych rzeczy.

 

Strefa nauki

 

Dzieci różnie przechodzą okres dojrzewania, jedni się buntują, twierdzą, że szkoła jest głupia, inni zaś szkołę traktują jak swój drugi dom. Niezależnie od tego jaki stosunek do szkoły ma nasze dziecko, musimy urządzić komfortowy i funkcjonalny kącik, w którym nastolatka będzie mogła w skupieniu oddać się nauce.

 

Biurko do nauki powinno być jasne i bez zbędnych elementów (duża ilość bibelotów może rozpraszać). Wystarczy, że na biurku będzie się znajdować komputer do nauki i kwiatek doniczkowy, który wypełni pustkę na powierzchni biurka. Najlepiej jeśli zarówno biurko, jak i krzesło biurowe będą utrzymane w jasnych kolorach.

 

Odpowiednie oświetlenie

 

Niezależnie od powierzchni pokoju nastolatki, powinniśmy w nim zamontować kilka źródeł światła. Pamiętajmy, że w tym pokoju nasze dziecko nie tylko się uczy, ale także czyta książki w łóżku przed zaśnięciem, spędza czas z przyjaciółmi, ogląda filmy itp. Do każdej z tych czynności potrzebny jest inny rodzaj oświetlenia.

 

W naszej ofercie znajdują się nowoczesne lampy sufitowe, które na pewno spodobają się nastoletnim dziewczynkom. My do pokoju nastolatki proponujemy białą podłużną lampę, dzięki której można oświetlić całą powierzchnię pokoju. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się podczas wizyt przyjaciół, podczas sprzątania i oglądania telewizji.

 

nowoczesne lampy sufitowe

 

Pamiętajmy, że wieczorami lepiej jest czytać książkę przy mniejszym źródle światła, ponieważ jest to czas relaksu i wyciszenia – górne światło centralne nie jest do tego najlepsze. Warto więc zdecydować się na lampki nocne do sypialni, które, w zależności od umeblowania pokoju, możemy postawić na szafce nocnej lub parapecie.

 

lampki nocne do sypialni

 

Strefa nauki, czyli biurko, także musi być odpowiednio oświetlona, by wzrok naszego dziecka nie męczył się podczas odrabiania zadań domowych. W tym miejscu proponujemy zamontować kinkiety nowoczesne (minimum dwie sztuki), które świetnie oświetlą blat biurka. Plusem tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że można kupić modele z regulowanymi przegubami. Skierowane w dół oświetlą biurko, ale jeśli strumień światła skierujemy na sufit, stworzymy bardzo przytulne i klimatyczne wnętrze (taki rodzaj oświetlenia pokoju będzie idealny podczas oglądania telewizji).

 

kinkiety nowoczesne

 

Miejsce na drobiazgi i nie tylko

 

Pokój dorastającego dziecka musi być bogaty w miejsca do przechowywania – od tych widocznych na pierwszy rzut oka, po skrytki, w którym dziecko będzie mogło schować swoje skarby. Każda nastolatka ucieszy się jeśli w swoim na nowo zaaranżowanym pokoju zobaczy mnogość półek i szafeczek, na których będzie mogła postawić książki, ramki ze zdjęciami, szkatułkę i wiele innych przedmiotów. Najlepszą lokalizacją na półki są okolice łóżka, wtedy od wieczoru z książką będzie dziecko dzielił jeden ruch ręki.

 

Pokój nastolatki to nie tylko nowoczesne lampy sufitowe, biurko i półki. Pokój ma także odzwierciedlać charakter naszego dziecka, więc w procesie aranżacji musimy wiedzieć jakie oczekiwania ma spełniać wnętrze. Razem z dzieckiem wybierzmy więc kolor farb na ścianę, kolor dodatków i same dodatki. Nie zabraniajmy też naszej pociesze odrobiny szaleństwa. Czym byłby pokój nastolatki bez plakatów ulubionej wokalistki?