Praca w domu – jak powinien wyglądać „służbowy kącik”?

10-04-2017

 

Mogłoby się wydawać, że praca w domu jest bardziej komfortowa niż ta w biurze. A jednak okazuje się, że osoby pracujące w miejscu, w którym mieszkają, pracują mniej efektywnie. Dzieje się tak w przypadku, kiedy przestrzeń do pracy nie jest odpowiednio zaprojektowana. Praca w domu może być idealnym wyjściem dla freelancerów i młodych matek. Jednak by przynosiła żądane efekty, trzeba zadbać o takie szczegóły jak odpowiednie oświetlenie czy fotel biurowy. Sprawdźmy zatem, jak urządzić idealne miejsce do pracy.

 

Po pierwsze: odpowiednie miejsce

 

Miejsce do pracy możemy zaplanować w niemal każdym pomieszczeniu w domu. Oczywiście większe możliwości mają posiadacze dużych domów lub mieszkań – wtedy można wygospodarować osobne pomieszczenie na ten cel. Jeśli jednak nasze mieszkanie nie jest tak duże, na pewno znajdzie się miejsce na biurko w sypialni lub salonie, wystarczy tylko nieznacznie zmienić ustawienie mebli. Jeśli jest taka możliwość, zaplanujmy „służbowy kącik” jak najbliżej okna wychodzącego na wschód lub południe. Pamiętajmy, że oświetlenie dzienne nie obciąża naszych oczu, a widok za oknem będzie nas dodatkowo inspirował.

 

Kolor też jest ważny

 

Kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, więc dobieranie koloru ścian w kąciku do pracy ma ogromne znaczenie. Odpowiednią barwę należy dobrać do rodzaju pracy, który wykonujemy. Przykładowo: księgowa nie będzie potrafiła się skupić, patrząc na ściany w kolorze wściekłej czerwieni. Z kolei projektantka mody nie będzie się dobrze czuła w otoczeniu szarych ścian. Wyłania się więc prosta zasada: jeśli w pracy musimy być maksymalnie skupieni, otaczajmy się spokojnymi, stonowanymi barwami. Jeśli w pracy musimy ciągle wykazywać się kreatywnością, wybierajmy żywe, wesołe kolory – najlepiej zestawienie kilku barw.

 

Niezbędnik pracownika: biurko i krzesło biurowe

 

Nie wyobrażamy sobie pracy w domu bez tych dwóch elementów: biurka i krzesła. Siedzenie przy stole kawowym na kanapie albo przy toaletce na taborecie z kuchni, przyniesie nam więcej szkód niż korzyści. Wystarczy kilka dni w niewygodnej pozycji, by zaczęły nam doskwierać nieznośne bóle kręgosłupa. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości biurko i fotel biurowy.

 

Biurko, przy którym będzie się nam komfortowo pracowało powinno mieć szerokość około 80-90 cm i długość 120-160 cm. Wysokość biurka musimy dobrać do naszego wzrostu.

 

Dopasować należy także do siebie krzesło biurowe, które powinno mieć regulowany kąt odchylenia oparcia i wysokość siedziska. Prawidłowe ułożenie na krześle będzie się charakteryzowało tym, że układając stopy płasko na podłożu, nasze nogi będą ułożone pod kątem prostym. Wygodne krzesło powinno też posiadać podłokietniki.

 

Niech nas oświeci!

 

Mając już wstępnie zaplanowany kącik do pracy w salonie, czas przejść do kolejnego etapu: oświetlenie salonu. Pamiętajmy, że salon oprócz naszego miejsca pracy będzie też pomieszczeniem, w którym relaksujemy się z przyjaciółmi i rodziną. W związku z tym ponownie zachęcamy do tego, aby podzielić pomieszczenie na kilka stref i zapewnić im niezależne źródła światła. Designerskie lampy można dopasować zarówno do strefy wypoczynkowej, jak i tej do pracy. Najważniejsze jest to, by dobrać oświetlenie do czynności, którą będziemy wykonywać w danym miejscu. Jeśli na kanapie najczęściej czytamy książki i oglądamy z niej filmy – odpowiednia będzie lampa stojąca. Część wypoczynkową będzie oświetlać niezbyt intensywnym światłem, co stworzy idealne warunki do relaksu. Oto przykładowa lampa, którą można postawić przy sofie:

 

 

W kąciku do pracy światło powinno padać z góry, więc najlepszym rozwiązaniem będzie lampa wisząca z ruchomymi przegubami, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować kąt padania światła.

 

Nie zapominajmy o porządku

 

Nie chcemy powiedzieć, że miejsce, w którym będziemy spędzać dobrych kilka godzin dziennie ma być sterylnie czyste. Chodzi nam o to, żeby zachować minimalny porządek. Na biurku przydadzą się kuwety na dokumenty, segregatory i pojemniki na długopisy. Dbajmy też o to, żeby w pozostałej części salonu także panował porządek. Pozostawione filiżanki na stoliku kawowym, dres, w którym wczoraj byliśmy na siłowni – to wszystko powinno zniknąć z zasięgu naszego wzroku. W przeciwnym razie będzie nas to niepotrzebnie rozpraszało.

 

Czas się wziąć do pracy!

 

Mamy już przygotowane miejsce do pracy, czas zasiąść za biurkiem i zacząć w końcu pracować. Ale chwileczkę... Żeby nasza praca była efektywna i zadowalała nas samych, my także musimy się każdego dnia odpowiednio do niej przygotować. Praca we własnym mieszkaniu często rozleniwia, a przecież do tego dopuścić nie chcemy. Owszem, szlafrok jest miękki i trudno go z siebie zrzucić, ale na „dzień w szlafroku” można sobie pozwolić co najwyżej w niedzielę. Poranek powinien wyglądać tak: pożywne śniadanie, kawa, poranna toaleta i wygodne ubranie. I takim sposobem możemy zasiąść za biurkiem najedzeni, pachnący i piękni! Gwarantujemy, że każdy dzień pracy będzie udany.

 

Jeśli po pracy macie ochotę na chwilę odpoczynku i planujecie spędzić popołudnie z książką, to tutaj możecie sprawdzić, jak zaplanować kącik do czytania.