Prawidłowe oświetlenie dla tych, co kochają czytać książki

27-04-2017

Osoby, które czytają dużo książek, czasopism, lubią szydełkować, haftować, rozwiązywać krzyżówki czy wykonywać inne czynności, które skądinąd przyjemne, wytężają wzrok, powinny przede wszystkim zadbać o dobre oświetlenie w miejscu przeznaczonym na te działania. Jest to niezmiernie istotne, o czym raczej nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Jeżeli strumień światła nie oświetla kart książki, którą czytamy, nasz wzrok musi się wysilać – niepotrzebnie go przemęczamy. Oczywiście najlepsze jest światło naturalne, jednakże czas na czytanie czy podobne przyjemności najczęściej znajdujemy wieczorami, zatem dodatkowe oświetlenie jest konieczne. Lampka powinna rzucać światło w miejsce, w którym trzymamy książkę, krzyżówkę czy gazetę – w ten sposób zadbamy o higienę wzroku, a czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

 

Chcąc odpowiednio oświetlić miejsce w którym czytamy, pamiętajmy, aby ustawić lampkę tak, by żadną częścią naszego ciała (głową czy ramieniem) nie zasłonić źródła światła. Z drugiej strony lampka nie może być ustawiona naprzeciwko – powinna być obok lub z tyłu, o ile jest na tyle wysoka, że nasza głowa czy ramiona, nie spowodują rzucania cienia. Nic też nie powinno stać na drodze strumienia światła padającego na dane miejsce. Poza oświetleniem sufitowym w miejscach, które przeznaczamy na czytanie książek, powinniśmy zadbać o dodatkowe źródła światła. Jeżeli czytamy w salonie, w specjalnie przeznaczonym do tego fotelu lampa stojąca podłogowa, winna znaleźć się z jego lewej strony – podobnie jeżeli chcemy oświetlić biurko, przy którym pracujemy czy czytamy – jeżeli jesteśmy praworęczni, to stawiamy lampkę biurkową z lewej strony i analogicznie – jeżeli jesteśmy leworęczni lampka winna znaleźć się z lewej strony.

 

Podczas czytania zwróćmy uwagę, czy nie musimy zbyt wysoko podnosić książki, by zbliżyć ją do źródła światła. Jeżeli tak jest, może to oznaczać, że światło jest za słabe, lub po prostu powinniśmy nosić okulary do czytania.

 

Dodatkowe oświetlenie, ważne dla miłośników czytania (lub czynności angażujących wzrok), z pewnością powinno znaleźć się w kilku miejscach w mieszkaniu czy domu. Chociaż amatorzy książek, zapewne mają swoje jedno ulubione miejsce do czytania – na przykład kącik czytelniczy w salonie, nieraz zdarza się że sięgamy po ulubioną książkę także w innych miejscach w domu – niektórzy lubią czytać na przykład... w wannie podczas odprężającej kąpieli, inni zaś czytają w łóżku przed zaśnięciem, jeszcze inni potrafią czytać książki podczas przygotowywania lub spożywania posiłku w kuchni.

 

Każde z tych miejsc powinno być dobrze oświetlone. Nie oznacza to, że lampa stojąca podłogowa, koniecznie musi znaleźć się z lewej strony wanny jeżeli czytamy podczas relaksującej kąpieli – wręcz nie byłoby to wskazane. Chodzi o to, że jeśli już czytamy w takim miejscu ustawmy się tak, by światło padające z sufitu padało na kartki książki. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie łazienkowe, oświetlmy dodatkowo łóżko w sypialni (na przykład za pomocą kinkietów), czy zawieśmy nad stołem jadalnym lampy wiszące. Dodatkowe źródła światła są praktyczne nie tylko przy czytaniu, ale i pod kątem codziennych czynności wykonywanych w mieszkaniu.