Sprytne rozwiązania do małych łazienek – inspiracje

06-07-2017

 

Łazienki bywają problematycznym miejscem do urządzenia. Z jednej strony łazienka, ma być pomieszczeniem, w którym można się przyjemnie zrelaksować, z drugiej musi być też praktyczna i dobrze oświetlona – choćby dlatego, że to w łazience najczęściej wykonujemy makijaż, czy golimy brodę.

W większości przypadków łazienki to jednak małe pomieszczenia – są najmniejsze z całego domu często brak w nich oświetlenia naturalnego (okna). Przy urządzaniu łazienki należy wziąć pod uwagę, że jednak dużo przedmiotów musimy w tej łazience zmieścić. Pralka, prysznic, umywalka, wanna, szafka itd – tego rodzaju sprzęt zajmuje sporo miejsca.

Istnieje kilka pomysłów na urządzenie małej łazienki. Warto przemyśleć przeniesienie pralki do kuchni. Nowoczesne pomysły na zabudowę sprawią, że takie urządzenie w kuchni nie będzie raziło w oczy, raczej wtopi się w tło. W małej łazience, wyeliminowanie pralki pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca.

W pomieszczeniu kąpielowym najlepiej sprawdzi się prysznic – znowuż zajmuje mniej miejsca. Chcąc jednak zainstalować również wannę, warto pomyśleć o modelach 2w1 – na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju produktów, które pozwalają na wygodną kąpiel i równie wygodny prysznic. Można też po prostu zamontować wannę w łazience, a na ścianie, nad wanną zainstalować prysznic (na przykład na drążku). Wannę należy osłonić po boku parawanem.

 Poniżej jeszcze kilka wartych wykorzystania pomysłów na aranżację małej łazienki

  •  Łazienka będzie się wydawała większa, jeżeli po otwarciu drzwi jak największy kawałek podłogi i ścian będzie wolny (w miarę możliwości)
  • Jeżeli nie mamy wiele urządzeń w łazience (na przykład zrezygnujemy z pralki czy wanny) paradoksalnie te urządzenia, które zostaną mogą być większe. Nie zmniejszą optycznie pomieszczenia, ale nadadzą mu zdecydowany charakter
  • Mając małą łazienkę, powinno się ją wyłożyć dużymi płytkami
  • Stosuj jasne, chłodne barwy – szarości, biele i tym podobne. Również dobierając żarówki led do małej łazienki, wybierzmy takie o chłodnej barwie (4 – 5 tys. K) – o ile odpowiada nam taka barwa światła.
  • Ciekawym pomysłem będzie zastosowanie w łazience materiałów odbijających światło, na przykład można dobrać błyszczące ceramiczne płytki, lub zainwestować w duże lustro biegnące wzdłuż prawie całej jednej ściany.
  • Blat pod umywalką powinien być długi i odsłaniać podłogę.

 

Przede wszystkim w małej łazience warto zwrócić uwagę na przechowywanie rzeczy, jak kosmetyki i tego rodzaju drobne przedmioty – dobrze żeby nie były na wierzchu tylko pochowane i poukładane w szufladach.

 

Mała łazienka, a oświetlenie

 

Istotną rolę w aranżacji przestrzeni w małej łazience odgrywa oświetlenie. Wspomnieliśmy już wyżej, że dobrze gdyby żarówki led były barwy chłodnej. Nie każdy jednak dobrze czuje się przy takim oświetleniu – można zatem po prostu zainstalować źródło światła LED o neutralnej barwie.

 

Jeżeli nasza łazienka jest naprawdę bardzo mała, wystarczy lampa sufitowa, ewentualnie zawsze warto oświetlić lustro – kinkiety nowoczesne po obu stronach lustra sprawdzą się doskonale. Przy wyborze kinkietów nad lustro warto jednak pamiętać o współczynniku oddawania barw – zasada jest prosta – im wyższy współczynnik tym lepiej. Inaczej rzecz ujmując, chodzi o to, by światło nie zniekształcało kolorów. Jeżeli mamy źle dobrane światło, czerwona szminka na ustach będzie miała inny odcień w naszej łazience, niż w świetle naturalnym.

Zamiast lampy sufitowej, w ramach światła ogólnego doskonale sprawdzi się oświetlenie punktowe, na przykład plafony, reflektorki lub po prostu listwy LED.

Oczywiście należy pamiętać, że oświetlenie ogólnie oraz oświetlenie przy lustrze winno być zamontowane na osobnych obwodach, tak, byśmy mogli włączać te światło, które w danej chwili jest nam potrzebne. Im większą mamy łazienkę tym więcej źródeł światła powinno się w niej znaleźć.