Aranżacja małych pomieszczeń

10-01-2018

Małe pomieszczenia, to problem wielu mieszkań. Projektując mieszkania deweloperzy stawiają na większe salony, najczęściej połączone z kuchnią, zabierając metry łazienkom i sypialniom. Projektując mieszkanie w blokach w większości przypadków wielkość poszczególnych pomieszczeń jest z góry ustalona i nie można tego zmienić.

 

Mniejsza łazienka oraz sypialnia, kosztem większej kuchni i salonu, to nie jest zły pomysł. Salon dla większości jest najważniejszym miejscem w domu, w którym spędza się najwięcej czasu. Natomiast sypialnia powinna służyć tylko jako pomieszczenie do spania, ewentualnie do przechowywania ubrań. Łazienka z kolei służy do kąpieli lub do porannej toalety, a także do innych codziennych czynności, jak na przykład pranie.

 

To, że od wyżej wymienionych pomieszczeń nie wymaga się wielkich przestrzeni, nie znaczy, że nie można zastosować kilku sztuczek, na optyczne powiększenie.

 

Łazienka – kinkiety i lustra

 

Istnieje wiele sposobów, na aranżację małej łazienki. Podstawowe pomysły na aranżację to między innymi: położenie dużych kafli, postawienie jednej cienkiej szyby oddzielającej prysznic oraz montaż dużego, szerokiego lustra. Jeżeli mamy taką możliwość, zawieśmy takie lustro na szerokość całej ściany nad umywalką. Nad lustrem powinny zawisnąć kinkiety do łazienki. Kinkiety w łazience są nieodzownym elementem – nie tylko pod kątem optycznego powiększenia przestrzeni ale również dla codziennej wygody. Przy myciu zębów, wykonywaniu makijażu czy przy goleniu brody – odpowiednie światło (polecamy światło zimne) z pewnością będzie pomocne.

kinkiet do łazienki

Światło jest bardzo ważne w łazience – zwłaszcza w małej. Dobrze, jeżeli mamy w łazience okno (im większe, tym lepiej), jednak większość pomieszczeń kąpielowych okna nie posiada. Łazienka powinna posiadać minimum dwa źródła światła – górne oraz ścienne (kinkiety do łazienki). W małej łazience dobrym rozwiązaniem jest montaż spotów sufitowych lub plafonów.

Plafon do łazienki

 

 

Jeżeli mamy taką możliwość, aby zawiesić lustro na szerokość całej ściany; zawieśmy nad nim dwa lub trzy kinkiety łazienkowe w równych od siebie odstępach. Pod lustrem mógłby się znaleźć równie szeroki blat – z umywalką po jednej stronie i np. pralką po drugiej. Pod umywalką warto zagospodarować miejsce na chemikalia: proszki do prania, płyny, środki czystości itp.

 

Mała sypialnia

 

Sypialnia jest prosta w aranżacji – o ile jest aranżowana na planie prostokąta czy kwadratu. W małej sypialni najprawdopodobniej zmieści się łoże oraz szafa – naprzeciwko. Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń, można zastosować sztuczki jak: ciemna podłoga, jasne ściany (pomieszczenie będzie wydawało się wyższe), lustra na frontach szafy, oraz oczywiście odpowiednie oświetlenie. W małej sypialni również obowiązkowe są dwa źródła światła – górne oraz lampki po bo obu stronach łóżka, by móc poczytać przed snem. W tym wypadku również kinkiety będą dobrym rozwiązaniem. Kinkiety do sypialni to praktyczne rozwiązanie. Ich wielkim plusem jest to, że nie musimy obawiać się dodatkowych kabli (instalacja jest ukryta w ścianie). Ponadto do sypialni warto dobrać kinkiety ruchome, dzięki czemu będzie można swobodnie manipulować kątem padania światła.

 

kinkiet do sypialni

 

Małe pomieszczenia – zaplanowane z głową, z pewnością będą nam dobrze służyły. Jak widać, wystarczy kilka trików, by mogły one sprawiać wrażenie większych niż są w rzeczywistości, a dzięki temu my będziemy lepiej się w nich czuli.