Flower power, czyli jak wykorzystywać motywy kwiatowe we wnętrzach

08-11-2017

Jesienna aura za oknem sprawia, że nie możemy się już cieszyć zapachem świeżo ściętych kwiatów w wazonie, ale nie oznacza to, że aż do wiosny musimy o kwiatach zapomnieć. Jest bowiem jeden sposób, by otaczać się nimi przez cały rok: należy wprowadzić do wnętrza motywy kwiatowe, które od kilku sezonów są bardzo modne. Nie tylko ożywią wnętrze, ale także poprawią nasz nastrój. Zapraszamy na kwiatową ucztę!

 

Dlaczego właśnie kwiaty?

 

Leżymy na łące, nasze ciało delikatnie muska trawa, słońce ogrzewa naszą skórę, a my sięgamy ręką po najbliżej rosnący kwiat i upajamy się jego zapachem; intensywna woń sprawia, że czujemy się niesamowicie błogo... - wystarczy przymknąć powieki, by sobie to wszystko wyobrazić. Kwiaty działają na nas niezwykle uspokajająco, wprawiają w dobry nastrój i pozytywnie nastawiają do życia. To właśnie dlatego warto wprowadzić nie tylko świeże kwiaty, ale też motywy kwiatowe do naszych wnętrz. Mogą zagościć dosłownie wszędzie: w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Niesłabnąca popularność tego trendu sprawia, że niemal każdy element wyposażenia wnętrz możemy znaleźć w kwiatowym motywie.

 

Bardzo dużym plusem motywu kwiatowego jest jego uniwersalność, ponieważ możemy go wprowadzić do niemal każdej aranżacji. Będzie się bardzo dobrze prezentował we wnętrzu w stylu boho, romantycznym, rustykalnym, a także w aranżacji vintage. Co więcej, możemy go także wykorzystać w stylizacji glamour, klasycznej, miejskiej, a także (wersja dla odważnych) w industrialnej.

 

Kwiaty? Ale gdzie?

 

Odpowiadając na powyższe pytanie: wszędzie! Możemy zdecydować się na tapety z motywem kwiatowym, które staną się wyjątkową dekoracją ściany. Tapety w kwiaty przypominają niesamowite dzieła malarzy, które dopiero co zostały muśnięte pędzlem – przenoszą w egzotyczny świat bajkowy.

 

Kwiaty możemy także wprowadzić do naszego wnętrza dzięki tkaninom. Zasłony z motywem kwiatowym, poszewki na poduszki czy delikatne obrusy z małymi kwiatuszkami – możliwości jest naprawdę mnóstwo! Wystarczy jeden kwiatowy akcent, a nasze mieszkanie nabierze nowego charakteru.

 

Do motywów kwiatowych mogą też nawiązywać elementy oświetlenia w naszym mieszkaniu. Elegancka lampa sufitowa może być świetnym uzupełnieniem stylu glamour.

 

lampa sufitowa

 

Zapewne nie raz spotkaliśmy się z meblami w kwiecistym wzorze. Masywne fotele, eleganckie sofy w wielkie, kolorowe kwiaty to trend, który już od kilku lat nie wychodzi z mody. Pozwólmy sobie na odrobinę luksusu i przekonajmy się do tak odważnych i przepięknych mebli.

 

Kwieciście, ale nie kiczowato

 

Jeśli w naszym wnętrzu motywem przewodnim mają być kwiaty, powinniśmy wyczuć granicę między dobrym smakiem a kiczem i należy wiedzieć, że bardzo łatwo można ją przekroczyć. Przede wszystkim musimy znać umiar. Pokój, w którym zasłony będą w kwiaty, tapeta oraz wypoczynek, na pewno nie będzie się dobrze prezentował. Istnieją sprawdzone sposoby na to, by wnętrze urządzić ze smakiem. Możemy w feerii barw i wśród wzorów znaleźć wspólny czynnik, czyli kolor, który będzie się powtarzał w każdym motywie kwiatowym. Innym sposobem jest wykorzystanie różnych kolorów w tej samej tonacji barwnej.

 

Jeśli nie jesteśmy jeszcze gotowi na eksperymenty z meblami z motywem kwiatowym, nie musimy od razu się na nie decydować. Do kwiatowego, ale gustownego wnętrza możemy dążyć, stopniowo wprowadzając kwiatowe elementy. Niewielkich rozmiarów lampa sufitowa z kloszem z roślinnym motywem, kilka poduszek w kolorowe kwiaty – na początek wystarczą niewielkie zmiany, by ożywić nasze wnętrze i wprowadzić do niego pozytywną energię.