Jak dobierać kolory do wnętrz?

31-08-2017

Źle dobrane kolory we wnętrzach mogą być dla nas męczące oraz irytujące – ludzie niejednokrotnie nie czują się najlepiej w swoim własnym domu, nie zdając sobie nawet sprawy, że winę ponosi kolor ścian. Aby dobrać kolory do wnętrza, należy wiedzieć do czego przeznaczone jest dane pomieszczenie oraz jak konkretnie dany kolor wpływa na psychikę człowieka. Nie można także zapominać o oświetleniu. Jakby nie było każdy kolor będzie widziany inaczej, gdy zastosujemy oświetlenie chłodne lub ciepłe. Również oświetlenie naturalne ma tutaj wpływ – na przykład; jeżeli mamy duże okna do podłogi w salonie, dzięki czemu pomieszczenie w ciągu dnia jest pełne naturalnego, dziennego światła, kolory ścian w danym pomieszczeniu winny być lekkie i stonowane. 

 

W kolorach – nie tylko ścian, ale i dodatków – drzemią siły; które oddziałują na nas (w zależności od koloru) pobudzająco, uspokajająco, łagodząco, relaksująco itp. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych kolorów ich wpływ na samopoczucie, a co za tym idzie – jak dobrać kolor, który będzie pasował zarówno do osobowości, jak i do pomieszczenia.

 

Wpływ koloru na człowieka oraz dopasowanie do poszczególnych pomieszczeń

 

Jako pierwszy na tapetę weźmy kolor zielony – jest to kolor natury, a według przeprowadzonych badań, ma wpływ kojący i relaksujący. W kwestii aranżacji wnętrz, nada się do salonu lub sypialni. Odpowiednie oświetlenie salonu jak i sypialni powinno być oświetleniem ciepłym. Żarówki LED o ciepłej temperaturze barwowej również działają odprężająco i relaksująco, a skóra człowieka lepiej prezentuje się w ciepłym świetle. Zatem połączenie koloru zielonego wraz ze światłem o ciepłej barwie w salonie czy sypialni będzie znakomitym wyborem, biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że oba wspomniane pomieszczenia mają funkcję wypoczynkową. Jeżeli w danym pomieszczeniu posiadamy niemałe przeszklenia, dzięki którym do pokoju wpada sporo światła naturalnego, wybierzmy delikatny odcień zieleni. Ciężka, ciemna zieleń w takim miejscu będzie męcząca. Do sypialni pomalowanej na zielono warto dobrać nowoczesne lampki nocne do sypialni, z abażurami w tym samym kolorze, lub w kolorze brązowym – również jest to kolor naturalny, kolor ziemi – bardzo ładnie komponuje się z zielenią. Połączenie zieleni i brązu jest idealne dla osób, które kochają naturę i przyrodę. Przejdźmy zatem do brązu na ścianach – w zasadzie ma on podobne właściwości co zieleń, a dodatkowo kolor ten wzmaga wrażenie stabilizacji – zatem idealnie nadaje się dla osób, którym brakuje takiego właśnie poczucia stabilności. Z drugiej strony jednak z brązem nie powinno się przesadzać, ponieważ jest to kolor, który powoduje także brak otwartości, chęć wyobcowania od świata zewnętrznego. Zatem jeżeli ktoś w przeważającej mierze czuje się introwertykiem, lepiej by zrezygnował z takiego koloru.

 

 

Kolor żółty – słoneczny kolor, który każdemu prawdopodobnie kojarzy się sympatycznie. Kolor ten dodaje energii, pobudza koncentrację – idealnie sprawdza się w miejscach jak pracownia, kuchnia, klasa lekcyjna w szkole itd. Tutaj podobnie – jeżeli mamy duże przeszklenia, lepiej zrezygnować z intensywnej żółci, na rzecz bardziej pastelowej. Kolor żółty jest pozytywnym kolorem, wprowadza nas w dobry nastrój, podobnie zresztą jak barwa pomarańczowa: jest to ciepły kolor, wpływa pozytywnie na nasz komfort. Również pobudza do działania i pobudza koncentracje. Oba kolory – żółty i pomarańczowy dobrze się ze sobą komponują. Do pomieszczeń w takiej radosnej kolorystyce można wykorzystać akcesoria, czarne lub białe. Lampa podłogowa czarna, plus lampa wisząca czarna i pozostałe lampy w danym pomieszczeniu wykorzystujące czarny abażur na tle słonecznych ścian stworzą ciepły, a jednocześnie stylowy klimat.

 

Dosyć mocnym i odważnym kolorem na ścianie jest kolor czerwony. Z pewnością są osoby, które będą się dobrze czuły w czerwonych kolorach. Czerwony kolor to kolor pełen energii, dynamiczny, pobudzający do życia, oraz do działania. Jednakże, zbyt dużo czerwieni we wnętrzu może męczyć, a ostatecznie drażnić użytkowników danego pomieszczenia. Czerwony lepiej jest zastosować nie tyle na ścianie, co w postaci dodatków – można np., wykorzystać czerwone abażury do wszystkich lamp znajdujących się w pomieszczeniu. Kolor czerwony, jako kolor miłości, sprawdzi się na ścianach w sypialni, dla osobowości flegmatycznych. Osoby energiczne powinny zrezygnować z takiego koloru, gdyż może on przeszkadzać w spokojnym śnie.

 

Kolor niebieski, jest kolorem, który kojarzy się z czystością, wodą i higieną – z żywiołem wody. Kolor ten uspokaja, łagodzi – sprawdzi się w miejscu przeznaczonym do wypoczynku; dla osób mających wybuchowy temperament, lub nerwowych. Niebieski doskonale sprawdzi się między innymi w salonie – w połączeniu z białym stworzy salon w stylu marynistycznym. Niebieski to również dobry wybór dla sypialni – pomaga w zasypianiu osobom znerwicowanym. Kolor ten pobudza intuicję oraz kreatywność – podobnie zresztą jak fiolet. Fioletowy kolor ma bardzo silny wpływ na człowieka, działa uspokajająco – kolor ten powinien być wykorzystany jako kolor dodatkowy w pomieszczeniu.

 

Podsumowując, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich kolorów – zarówno dla ścian danych pomieszczeń jak i dodatków. Kolory muszą też dobrze współpracować z oświetleniem. Nie lekceważmy roli koloru oraz oświetlenia do domu. Oba te czynniki są istotne – odpowiednie wybory, pozwolą nam się czuć naprawdę dobrze w swoim własnym domu.