Jak oświetlić małą łazienkę?

02-06-2018

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Stworzenie pomieszczenia, które będzie ładne, stylowe i funkcjonalne to ciężka praca. Nieduży metraż jest ciężki w zagospodarowaniu. W małej łazience kluczową rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie, które ułatwi korzystanie z niej, a także optycznie ją powiększy. Wybierając odpowiednią barwę światła - białą lub żółtą - można także stworzyć klimat pomieszczenia. Pamiętaj, że jedna duża lampa na suficie i kinkiet przy małym lustrze mogą okazać się niewystarczające, jeśli chodzi o oświetlenie łazienki, zwłaszcza kiedy nie ma w niej okna. Zaplanowanie oświetlenia w małym pomieszczeniu bez okna często przysparza wiele trudności i kończy się tylko na tradycyjnych plafonach do łazienki, które sprawdzają się dobrze jako podstawowe oświetlenie.

Oświetl najważniejsze miejsca

Dobre oświetlenie umywalki i lustra powinno być wykonane zaraz po tym sufitowym. Plafon do łazienki to główny jego rodzaj. Oświetla on sufit i rozprasza światło po całym pomieszczeniu. Same plafony do łazienki jednak nie wystarczą. Przy umywalce i lustrze potrzebne jest jasne i intensywne światło. To miejsce, gdzie mężczyźni się golą, a kobiety wykonują makijaż lub pielęgnację twarzy, dlatego dobre oświetlenie tych miejsc jest wręcz koniecznością. Lampy jednak muszą oświetlać twarz, a nie być skierowane na lustro. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się kinkiety, które oświetlą całą powierzchnię i będą umieszczone na wysokości twarzy. Zainwestuj w oświetlenie, które będzie równomierne i nie stworzy cieni na twarzy. W takim przypadku najlepiej zamocować kinkiety po obu stronach lustra. Tak wybrane oświetlenie ułatwi codzienne funkcjonowanie i korzystanie z łazienki. Nawet jeśli jest ona niewielkich rozmiarów.

Minimum dwa rodzaje oświetlenia

Aby czuć się dobrze w łazience, należy zainstalować przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Jest to niezbędne minimum do tego, aby pomieszczenie to było funkcjonalne i stanowiło idealne miejsce do wykonywania podstawowych czynności. Plafon do łazienki jest tradycyjną wersją oświetlenia sufitowego. Był w modzie, jest i będzie, ponieważ zapewnia dobre źródło światła, a jednocześnie zajmuje mało miejsca - zaraz przy suficie. Plafony do łazienki to dobry wybór na oświetlenie podstawowe małej łazienki. To jednak tylko jeden rodzaj źródła światła. Jaki powinien być drugi? Jak już wspomniane zostało wyżej, bardzo dobrze sprawdzają się kinkiety przy lustrze oraz umywalce, ponieważ to właśnie to miejsce pełni ważne funkcje w łazience. Dobrym rozwiązaniem będzie także oświetlenie prysznica lub wanny oraz toalety. W tym celu najlepiej sprawdzą się dekoracyjne halogeny, które dadzą dodatkowe źródło światła, bezpośrednio na miejsce, które chcemy, aby było oświetlone. Dodatkowo będą też pełnić funkcję dekoracyjną. Najczęściej oczka halogenowe umieszczane są w podwieszanym suficie. W tradycyjnej małej łazience (2mx2m) wystarczą trzy lub cztery oczka halogenowe. Halogeny sprawdzają się także idealne jako doświetlenie punktowe we wnękach ściennych lub półkach. Oprócz podstawowych funkcji, jakie spełnia ten rodzaj oświetlenia, dodatkowo tworzy niepowtarzalny klimat, który można wykorzystać podczas kąpieli. Wystarczy zapalić halogen oświetlający wannę i możemy relaksować się w romantycznej atmosferze.

 

Oświetlenie łazienki, zwłaszcza małej, która nie posiada okna, to wyzwanie. Aby mu sprostać, należy trzymać się określonych zasad. Dobrze oświetlona łazienka będzie przyjazna, a korzystanie z niej będzie przyjemnością. Plafon do łazienki to dobre rozwiązanie, ale to zdecydowanie za mało. Pamiętaj więc o dodatkowym świetle, z którego najważniejsze jest dobre oświetlenie umywalki i lustra. Dodatkowo możesz zainstalować halogeny, które także będą pełnić funkcję dekoracyjną.