Jak prawidłowo oświetlić biurko?

27-09-2017

Prawidłowe oświetlenie biurka ma istotny wpływ na jakość pracy. Biurko to mebel, z którego korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. Na biurku można odrabiać prace domowe, rysować, malować, uczyć się, a także pracować.

Przynajmniej jedno biurko znajduje się praktycznie w każdym domu. Wiele osób pracuje również przy biurku w pracy. Zaletą dobrze dobranego oświetlenia biurkowego jest to, że nie niszczymy przy tym wzroku, a przynajmniej minimalizujemy szkodliwy wpływ, jaki może mieć sztuczne światło na oczy; dobre oświetlenie wpływa również na skupienie i koncentrację przy pracy. Ponadto istnieje jeszcze kilka innych, ważnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy oświetleniu biurka.

Jak zatem wybrać prawidłowe oświetlenie do biurka; by praca przy nim była maksymalnie komfortowa? Jaką lampkę wybrać – designerską czy praktyczną? Jakie jeszcze czynniki warto przemyśleć przed zakupem? Podpowiadamy poniżej.


Zacznijmy od tego, w którym miejscu biurka winna znajdować się lampka – jeżeli biurko faktycznie zamierzamy oświetlić za pomocą lampki biurkowej (zamiast lampki biurkowej, równie dobrze sprawdzi się np. lampa stojąca podłogowa. Jeżeli jesteśmy praworęczni, lampka powinna stać po lewej stronie burka. Gdyby stała po prawej, nasza prawa ręka rzucałby cień (np., na zeszyt, w którym akurat piszemy notatki).

Kupując lampkę na biurko, zwróćmy uwagę na to jak długi jest kabel. Powinien być przynajmniej na tyle długi, by swobodnie sięgał do gniazdka z biurka, tak by mieć możliwość swobodnego przesunięcia sobie lampki bliżej lub dalej, w zależności od potrzeby. Dodatkowo; jeżeli lampka posiada długi kabel; pozwala to na przenoszenie jej w inne miejsca. Na przykład, jeżeli niedaleko mamy ustawiony fotel ze stołkiem – wystarczy przestawić lampkę na fotel, usiąść wygodnie i spędzić czas na przyjemnej lekturze.

Nowoczesne lampki mają możliwość ustawienie natężenia światła – wedle potrzeby. Taka funkcji może być przydatna przy lampce biurkowej – na przykład możemy ustawić jaśniejsze światło; gdy czytamy książkę, dokumenty, lub wykonujemy jakieś odręczne notatki. Z kolei, gdy pracujemy na komputerze, światło można odrobinę „przygasić”. Jeżeli lampa biurkowa, funkcjonuje również jako oświetlenie dodatkowe w pokoju, można z niej również korzystać, kiedy się przy biurku nie pracuje/uczy. Jeżeli wieczorami oglądamy telewizję, lub spędzamy czas na innych czynnościach, niezwiązanych z pracą przy biurku i niewymagających jasnego oświetlenia pokoju, również, dla lekkiego „półmroku” można wykorzystać lampkę biurkową (ustawiając niskie natężenie światła).

Kupując lampkę biurkową, warto zwrócić uwagę na parametr, jakim jest moc. Moc standardowych lampek biurkowych, to 40 – 100 Watt. Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie oświetlenie LED. Żarówka LED daje więcej światła, przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Ustawiając lampkę biurkową do pracy; pamiętajmy, że źródło światła powinno znajdować się nie wyżej jak 35 cm od miejsca pracy. Pracując przy biurku, zwróćmy uwagę także na to jak ustawiony jest sam mebel. Biurko powinno mieć dostęp do światła naturalnego, a więc winno znajdować się blisko okna. Zapewne w pomieszczeniu, w którym znajduje się biurko znajduje się również oświetlenie sufitowe, którego zadaniem jest ogólnie, rozjaśnienie pomieszczenia za pomocą światła rozproszonego. Światło lampki biurkowej jest światłem kierunkowym, a zatem jego strumień ma iść we wskazanym kierunku.

Ostatecznym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę jet kolor lampki oraz kształt. Co prawda, lampa biurkowa ma głównie funkcję praktyczną - co nie znaczy, że lampka nie ma być ładna. Warto wziąć pod uwagę kolor abażuru. Nowoczesne lampki, stojące na biurku; to na przykład lampki drewniane z czarnym lub białym abażurem, które sprawdzą się w eleganckich, stylowych aranżacjach. Nie oznacza to jednak że kolorowe abażury są passe – wszystko tak naprawdę to rzecz gustu oraz upodobań.

Wybór lampki do oświetlenia biurka, nie powinien być trudny – warto jednak wziąć pod uwagę kilka wyżej wspomnianych czynników i dobrać lampkę tak, by pasowała do aranżacji pokoju.