Jak udekorować salon na Święta?

14-12-2017

Rozpoczął się grudzień, czas więc poważnie zacząć myśleć o Świętach Bożego Narodzenia. Niestety świąteczna gorączka dopada każdego z nas. Nerwowe poszukiwanie prezentów dla bliskich, przygotowywanie listy zakupów i organizacja wigilijnej kolacji – tym właśnie zaprzątamy sobie głowę w grudniu. Nie możemy także zapomnieć o świątecznej dekoracji mieszkania. Jak udekorować salon, czyli pomieszczenie, w którym będziemy spożywać świąteczną kolację?

 

Magia kolorów

 

Przed faktycznym dekorowaniem salonu, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, w jakich kolorach będzie nasza choinka. Wolimy tradycyjną zieloną choinkę z zawieszonymi na niej kolorowymi bombkami czy może nowoczesną choinkę w białym kolorze z bombkami w kolorze niebieskim? To, jak będzie przystrojone drzewko, ma wpływ na wybór kolorystyki do dekoracji salonu.

 

Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnej choinki, czyli zielonego drzewka uginającego się od czerwonych, złotych i białych bombek, które odbijają kolorowe światełka lampek choinkowych, zdecydujmy się na dekorację salonu w kolorach odwołujących się do Świąt. Wykorzystajmy więc zieleń, która naturalnie kojarzy się z choinką, a także jemiołą, czerwień, która niejako jest symbolem stroju św. Mikołaja, a także biel, która odwołuje się do drobnych płatków śniegu. Kolorem, który także jest wykorzystywany w tradycyjnych dekoracjach świątecznych, jest złoto, które świetnie komponuje się z wymienionymi barwami.

 

Tradycyjne, świąteczne kolory nie przemawiają jednak do każdego. Amatorzy nowoczesnych wnętrz, bardzo często w taki sposób chcą też udekorować świąteczne drzewko i mieszkanie. To dlatego na rynku pojawiają się sztuczne choinki, w których zielone igliwie zastąpione zostało białym lub srebrnym. Na taką choinkę zamiast czerwonych czy złotych bombek, wiesza się dekoracje w kolorze niebieskim, różowym lub fioletowym.

 

Niezależnie od tego, czy skłaniamy się ku stylowi tradycyjnemu bądź nowoczesnemu, każdy salon w okresie Świąt zasługuje na dekorację i każdy będzie się prezentował równie dobrze. To właśnie dekoracje świąteczne i magia kolorów sprawiają, że wnętrze wygląda przytulnie i rodzinnie. Sprawdźmy zatem, na jakie dekoracje możemy się zdecydować.

 

Świąteczne dekoracje – aranżacja salonu

 

Jak już wyżej zostało wspomniane, w dekorowaniu salonu na Święta bardzo ważne są kolory. Jeśli na co dzień w tym pomieszczeniu nie dominują takie barwy jak czerwień, zieleń czy biel, wprowadźmy je do naszego wnętrza. Oczywiście nie musimy od razu wymieniać wszystkich mebli. Wystarczą niewielkie akcenty. Możemy przykładowo zmienić abażury do lamp stojących. Ten prosty zabieg sprawi, że lampa będzie się prezentowała całkiem inaczej niż dotychczas i także ona będzie miała swój wkład w świąteczną dekorację salonu. Oczywiście polecamy abażury do lamp stojących w świątecznych kolorach:

 

abażur do lampy stojącej - zielonyAbażur do lampy stojącej - czerwony

 

 

Warto także zmienić poszewki na poduszki i zdecydować się na takie, które przedstawiają świąteczny motyw. W sklepach internetowych, a także w stacjonarnych niemal na każdym kroku można zobaczyć poszewki z motywem płatków śniegu, reniferów czy jemioły.

 

Świąteczny salon nie może się także obejść bez stroików. Możemy się pokusić o ich ręczne wykonanie, wykorzystując gałązki choinkowe, szyszki, a także brokat i różnego rodzaju wstążki. Osoby zabiegane pewnie zdecydują się na kupienie stroików w sklepie, które także są bardzo efektowne.

 

W okresie Świąt w naszym wnętrzu nie może też zabraknąć dekoracyjnych świec zapachowych. Unoszący się zapach jabłek z cynamonem, wanilii lub świeżo ściętej choinki wprowadzi do salonu świąteczną aurę.

 

Mimo że do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz zaplanować świąteczną dekorację salonu. Jeśli ustalimy, jakie dekoracje znajdą się w naszym wnętrzu, unikniemy przedświątecznych, nerwowych poszukiwań stroików, świec czy poszewek.