Jak urządzić salon w stylu nowoczesnym?

07-11-2017

Pośród tylu różnych stylów aranżacyjnych, takich jak styl skandynawski, rustykalny czy industrialny, bardzo często w naszych domach gości styl nowoczesny. Dziś wyjaśnimy, czym taka aranżacja się charakteryzuje i jak urządzić salon zgodnie z tym trendem.

 

Nowoczesny styl, czyli jaki?

 

Jeśli mielibyśmy opisać styl nowoczesny w kilku słowach, to byłaby to prostota, funkcjonalność oraz estetyka. W gruncie rzeczy tym stylem jesteśmy otoczeni na co dzień. Nowoczesne budowle w wielkich miastach dokładnie odzwierciedlają tę stylistykę. Proste, bryłowate formy, ograniczenie się tylko do kilku materiałów oraz oszczędność w kolorach – wszystko to z ulicy powinniśmy przenieść do swojego nowoczesnego salonu.

 

Meble, wyposażenie, dodatki

 

Wybierając elementy wyposażenia naszego salonu w stylu nowoczesnym, bardzo często kierujemy się aktualną modą i trendami. Może to być duża niedogodność w momencie, kiedy ta moda ulegnie zmianie, a my pozostaniemy z meblami i dodatkami, które nie są już na topie. Dlatego wyposażenie salonu wybierajmy z namysłem, tak by były funkcjonalne i by posłużyły nam dobrych kilka lat. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego wydawania pieniędzy na nowe urządzanie wnętrza.

 

W stylu nowoczesnym dominują surowe formy oraz kontrastowe kolory i właśnie tym powinniśmy się kierować podczas wybierania mebli oraz kolorów ścian i dodatków.

 

Kupując nowoczesne meble do salonu, nie sugerujmy się tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Pamiętajmy, że salon jest miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli powierzchnia salonu nam na to pozwala, zdecydujmy się na duży narożnik, który pomieści kilka osób. Warto wybrać mebel w ciemnym kolorze, dzięki czemu będzie idealnie wpisywał się w nowoczesny styl, a przy okazji nie będą na nim widoczne zabrudzenia. Wybierając materiał narożnika, możemy wziąć pod uwagę sztuczną skórę, która bardzo często gości w nowoczesnych wnętrzach. Bardzo modne jest połączenie ekologicznej skóry, która może powlekać podłokietniki, z inną, przyjemną w dotyku tkaniną na siedziskach.

 

Jako że salon jest miejscem spotkań i popołudniowego relaksu, nie może w nim zabraknąć stolika kawowego. Idealnie w nowoczesny styl wpisują się stoliki z elementami szkła lub masywne, drewniane w kolorze wenge.

 

Uważa się, że styl nowoczesny wykorzystywany w aranżacji wnętrz nie powinien obfitować w dodatki. Oczywiście ich ilość nie powinna być przesadna, ale nie oznacza to, że w ogóle powinny zniknąć z salonu – pamiętajmy, że dodatki współtworzą razem z meblami nastrojowy i przytulny klimat. Proponujemy dywany w kolorach szarości lub granatu, a do tego stylowe ramki na zdjęciach na półkę, pachnąca świeca na stoliku kawowym oraz coś, bez czego salon nie mógłby się obejść: ciepły, gruby pled, który o tej porze roku jest niezastąpiony.

 

Nowoczesne oświetlenie salonu

 

Każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu zasługuje na indywidualny dobór oświetlenia, które oczywiście powinno ściśle nawiązywać do charakteru wnętrza. Do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym proponujemy lampy sufitowe LED, które nie tylko prezentują się bardzo stylowo, ale także przyczynią się do mniejszego zużycia energii, a to oczywiście przełoży się na wysokość rachunków. Dlaczego oświetlenie LED sufitowe tak dobrze pasuje do stylu nowoczesnego? Przede wszystkim wykorzystuje nowoczesną technologię. Nie bez znaczenia jest sam kształt lamp – prosta konstrukcja oraz minimalizm to cechy, które idealnie sprawdzają się w nowoczesnym stylu.

 

Styl nowoczesny nie przemawia do każdego. To fakt, że jest dość surowy i chłodny, ale tylko z pozoru zimne wnętrza można bardzo szybko ocieplić stylowymi dodatkami w nowoczesnym stylu oraz odpowiednim oświetleniem. Nie bójmy się eksperymentować w aranżacji wnętrz. Być może styl nowoczesny to właśnie ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał w salonie. Na pewno warto to sprawdzić.