Jak urządzić wnętrze w stylu lat 60.?

22-09-2017

Jakiś czas temu pisaliśmy o urządzeniu sypialni w stylu lat 70. Dziś chcielibyśmy się cofnąć o dekadę i pragniemy nieco poszerzyć temat. Wyjaśnimy, jak urządzić wnętrze w stylu lat 60. Aktualnie wiele osób interesujących się aranżacją wnętrz szuka inspiracji w latach minionych, dlatego mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje wszystkich, którzy pragną odmienić swoje wnętrze.

 

Lata 60. - przełomowy okres w wystroju wnętrz

 

Okres lat 60. charakteryzował się wydarzeniami związanymi z podbojem kosmosu, rozwojem technologii oraz rewolucji obyczajowej. Intensywność tych lat musiała wpłynąć także na styl w aranżacji wnętrz. Postępująca technologia oraz zmiany obyczajowe sprawiły, że zaczęły powstawać niezwykłe i designerskie projekty aranżacyjne.

 

Wcześniej na bogato zdobione meble dobrej jakości mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Jednak wraz ze zmianą podejścia do życia stwierdzono, że nie tylko najbogatsze osoby mają prawo godnie żyć i otaczać się pięknymi przedmiotami.

 

W związku z powyższym bardzo szybko zaczęło rozwijać się wzornictwo, które zaczęto tworzyć z myślą o szerokim, masowym odbiorcy. Tak też powstała seryjna produkcja, która była nie tylko dostępna dla każdego, ale także znacznie tańsza. Wszystkie te zmiany zapoczątkowały odejście od tradycyjnego rzemiosła, które przez swą cenę, były dostępne tylko dla nielicznych.

 

Lata 60. XX w. należały do produktów wykonywanych z tworzyw sztucznych oraz sklejek i niewątpliwie inspiracją były ciągle postępujące technologie kosmiczne oraz wojskowe. Design lat 60. wiąże się z meblami ergonomicznymi, dopasowanymi do ciała człowieka, utylitarnymi, ale zarazem niezwykle pięknymi. Do produkcji mebli stosowane były także naturalne materiały oraz kolorowe tekstylia. Śladów tych czasów niejednokrotnie możemy się dopatrzeć w dzisiejszych meblach i aranżacjach.

 

Aranżacja wnętrza w stylu lat 60.

 

Obecnie projektanci mebli, oświetlenia i dodatków do domu bardzo często wzorują się na minionych latach 60. Jeśli pragniemy stworzyć wnętrze jak najbardziej przypominające te sprzed prawie 60 lat, możemy wybrać się na targi staroci – tam na pewno znajdziemy chociażby bibelot nawiązujący do tamtych czasów.

 

Meble oraz inne elementy wyposażenia wnętrz powinny charakteryzować się lekką formą i aerodynamicznym kształtem. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że meble mają być komfortowe. Decydujmy się na meble wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ takie właśnie materiały były wykorzystywane w latach 60.

 

Domeną lat 60. była też wielofunkcyjność mebli. Pewnie część z nas pamięta lampkę stojącą połączoną z małym stoliczkiem i gazetnikiem. Takie meble to prawdziwe perełki na targach staroci.

 

Pamiętajmy też o charakterystycznych dla tego okresu kolorach, a mianowicie o słonecznym żółtym, intensywnym niebieskim i o ognistej czerwieni. Te kolory mogą zdominować dodatki w naszych wnętrzach lub takie elementy jak abażury lamp.

 

Oświetlenie do domu w stylu lat 60.

 

Oferta naszych lamp jest tak zróżnicowana, że z pewnością poszczególne modele idealnie wpiszą się w styl lat. 60. Przede wszystkim polecamy lampy z abażurami w soczystych kolorach. Kinkiety w kolorze niebieskim, lampy stojące z abażurem w intensywnym, czerwonym kolorze to tylko część modeli, które świetnie będą się prezentować we wnętrzach w tym stylu. Funkcjonalne meble oraz dopasowane do nich oświetlenie do domu stworzą przestrzeń rodem sprzed 60 lat.

 

Każdy czasem chciałby się cofnąć w czasie, a my proponujemy podróż do lat 60. XX wieku. Meble o opływowych kształtach w połączeniu z lampami w soczystych kolorach pozwolą nam stworzyć wnętrze, które urzeknie każdą osobę wrażliwą na piękne aranżacje.