Jak wprowadzić lustro do wnętrza?

06-10-2017

Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że lustro jest dekoracją zawsze na czasie. Jest to ten element wyposażenia, który jest funkcjonalny, ale też świetnie ozdabia nasze wnętrze, wręcz nadaje mu szlachetności. Co więcej, każdy z nas ma w domu lustro. Jak je wykorzystać, by prezentowało się elegancko i wytwornie?

 

Trochę historii

 

Jeśli sięgniemy pamięcią, to już w wieku XVII lustra były mocno eksponowane we francuskich wnętrzach pałacowych. Kult tej dekoracji rozpoczął Ludwik XIV, który zlecając budowę pałacu w Wersalu, stworzył modę na pięknie wyeksponowane lustra w salach balowych. Wyobraźmy sobie wielkie sale z mnóstwem luster na ścianach, a w nich odbijające się płomienie świec. Prawda, że takie wnętrze urzeka? Ówcześnie na lustra mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi, którzy honorowali lustrem nie tylko wielkie komnaty, ale też galerie i korytarze. Dziś lustro jest obowiązkowym elementem każdego mieszkania, ale zazwyczaj znajduje się w łazience lub przedpokoju. Pokuśmy się na odrobinę francuskiej ekstrawagancji i wyeksponujmy lustra w naszym domu i wprowadźmy je do salonu, kuchni, sypialni...

 

Jak dobierać lustro do stylu wnętrza?

 

W jakiej aranżacji najlepiej prezentuje się lustro? W dosłownie każdej! Nieważne czy nasze mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym, nowoczesnym, minimalistycznym czy bogato zdobionym – każdy charakter wnętrza podkreśli właśnie lustro. Wszystko zależy od tego, jaki styl będzie miała rama lustra, a tych może być naprawdę mnóstwo. Możemy się zdecydować na proste minimalistyczne lustra z drewnianą, czarną ramą lub lustro z bogato zdobioną ramą w kolorze srebra lub złota. Możliwości jest naprawdę wiele.

 

Jak ustawić lustro?

 

Stwierdziliśmy już, że nie wystarczy małe lusterko w łazience, a wręcz przeciwnie, lustra powinny znajdować się wszędzie! Przede wszystkim dlatego, że wspaniale odbijają światło. W epoce Ludwika XIV przy lustrach stawiane były świece, dziś możemy przy lustrze zamontować kinkiety, które powinny stylem nawiązywać do ogólnej aranżacji. Przy lustrze z czarną ramą świetnie sprawdzi się prosty kinkiet, a jego abażur, czarny oczywiście, podkreśli nowoczesny charakter wnętrza.

 

Dzięki temu, że lustra odbijają światło, rozświetlają pomieszczenie, tym samym je powiększając. Nadają także wnętrzu lekkości i swego rodzaju oddechu. Lustro jest więc idealnym rozwiązaniem dla małych i ciasnych pomieszczeń. Nie musimy też ograniczać się tylko do jednego lustra. Jeśli powiesimy lustra na dwóch przeciwległych ścianach, dzięki optycznemu złudzeniu, nasz pokój nie będzie miał końca.

 

Lustro warto także postawić na wprost okna lub bokiem do niego, a tym samym złapie dużą ilość promieni słonecznych. Co dzięki temu zyskamy? Bardziej oświetlone pomieszczenie.

 

Jeśli nasze wnętrze jest zbyt niskie, możemy umieścić lustro na ścianie możliwie jak najwyżej, a wtedy pokój zostanie „wyciągnięty” do góry.

 

Wybrać lustrzaną kompozycję czy lustro wolnostojące?

 

Bardzo popularnym ostatnio elementem wyposażenia wnętrz jest lustro wolnostojące. Dużych, prostokątnych luster nie zawieszamy już na ścianie, a opieramy o nią. W sklepach z wyposażeniem wnętrz można kupić takie lustra w rozmaitych stylach, od tych najprostszych po lustra z dołączonym stojakiem na ubrania. Takie lustro możemy postawić w sypialni, przedpokoju, a nawet w salonie. Wystarczy znaleźć odrobinę miejsca na tę nietuzinkową ozdobę.

 

W salonie oraz w sypialni bardzo dobrze sprawdzi się także kompozycja z luster. Możemy stworzyć pewnego rodzaju galerię – skompletować lustra o różnych ramach. Taki element dekoracyjny zachwyci wszystkich.

 

Trafnym rozwiązaniem jest także zawieszenie poziomego lustra nad komodą lub kominkiem w salonie. Będzie to świetna alternatywa dla obrazu, a poza tym powiększy optycznie nasze wnętrze.

 

Lustro z powodzeniem może także zastąpić wykończenie ścian. Jeśli naszą zmorą jest mała łazienka, możemy na całej ścianie umieścić lustro i otrzymamy niesamowity przestrzenny efekt.

 

Lustro może być wyjątkowym elementem dekoracji naszych wnętrz, jeśli tylko zostanie odpowiednio wyeksponowane. Nawet jeśli w naszym mieszkaniu przeważa kolor czarny, abażur przy lustrze rozpraszający światło może wnętrze rozjaśnić. Niezależnie od tego, jaki tak naprawdę styl przeważa w naszym domu, musimy pamiętać, że lustro jest tym elementem wyposażenia, który nie wychodzi z mody!