Oświetlenie salonu – lampa sufitowa i lampka na stolik

28-09-2017

Lampy sufitowe stanowią zazwyczaj podstawę oświetlenia. Wybierając konkretny model powinniśmy skupić się przede wszystkim na ich walorach użytkowych. Jednak nie zapominajmy również o tym, że lampy, które najczęściej umiejscowione są w centralnym punkcie pomieszczenia – a w opisywanym przypadku – salonu, mają ogromny wpływ na jego estetykę. Brzydka lub źle dobrana lampa, może zepsuć efekt wizualny, jaki daje nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze.

Gdy chcemy, aby urządzane przez nas salon nabrał wyrazistego i ciekawego charakteru, to nie bójmy się dokonywać odważnych wyborów. Wyrazista i kolorowa lampa sufitowa nada naszemu wnętrzu niepowtarzalne wrażenie. Pamiętajmy jedynie, by styl wybranych przez nas elementów oświetlenia korespondował z resztą wystroju. Nie podążajmy ślepo za modą i najnowszymi trendami. Co z tego, że dany produkt będzie uznawany za hit sezonu, jeśli źle skomponowany z pozostałymi elementami dekoracyjnymi, będzie wyglądał źle i niegustownie. Lampa sufitowa jest przedmiotem, który wybiera się nie częściej niż raz na kilka lat. W związku z tym, decydując się na zakup konkretnego modelu bądźmy rozważni. Wybierzmy lampę, która naprawdę przypadła nam do gustu, a nie taką, która w danym momencie jest popularna.

Planując oświetlenie, pamiętajmy również o kilku istotnych praktycznych kwestiach. Lampa powinna być dopasowana do rodzaju pomieszczenia, jego wielkości i przeznaczenia – ważne jest również to, by wygląd tej lampy komponował się z wyglądem pozostałych lamp w pomieszczeniu. Jako, że mowa jest o salonie, jako dodatkowe oświetlenie do salonu można dobrać lampkę na stolik. W salonie mogą się znajdować różne stoliki – najczęściej jest to stolik „kanapowy”. Niekoniecznie musi znajdować się na nim lampka, gdyż przy kanapie, elegancko wyglądać będzie lampa stojąca. Natomiast, niektórzy lubią sobie urządzać w salonie „kącik czytelniczy”; który często składa się z wygodnego fotela i stoliczka na kawę. Na takim stoliku, powinna się pojawić lampka (bądź na regale z książkami).

Lampa na stolik do salonu

W związku z powyższym przyjrzyjmy się zatem lampce na stół/stolik. Lampa na stół lub biurko (które, również może znajdować się w salonie; jeżeli któryś kąt salonu przeznaczymy na gabinet) powinna być wybierana w sposób świadomy. Najlepiej jeśli uda nam się znaleźć produkt łączący w sobie walory estetyczne i funkcjonalne. Czym dokładnie powinniśmy się kierować przy doborze oświetlenia na stół, stolik, biurko?

Wybierając idealną lampkę musimy zdawać sobie sprawę, jakie będzie jej przeznaczenie. Inne oświetlenie będzie właściwe dla miejsca wykorzystywanego do wielogodzinnej pracy przy komputerze niż dla jadalni. Niektóre meble w naszych domach pełnią funkcję wyłącznie dekoracyjną – chcąc ustawić lampkę na takim właśnie meblu nie musimy się martwić, czy nasza lampa na stół będzie praktyczna, wystarczy, że będzie dobrze wyglądać i odpowiednio zdobić pomieszczenie.

Najlepiej jeśli nasza lampa na stół będzie zaprojektowana w sposób elastyczny. Najczęściej okazuje się bowiem, że jeden mebel w salonie służy nam w wielu odmiennym sytuacjach, jemy przy nim, pracujemy, przyjmujemy gości. Najczęściej jest to stół jadalny – takie stoły najczęściej znajdują się właśnie w salonach, gdzie spożywamy posiłki; ale poza tym przy takich stołach – jako, że najczęściej są duże i wygodne – pracujemy. W różnych momentach inne światło będzie właściwe. Pamiętajmy także, by jeszcze przed wyborem samej lampy zadbać o stworzenie właściwej instalacji elektrycznej.

Warto pamiętać o tym, by wybrana przez nas lampa na stół miała osłoniętą żarówkę. Osoba znajdująca się w bliskiej odległości od źródła światła nie powinna czuć dyskomfortu spowodowanego źle dobranym kloszem.

Podsumowując; główną rzeczą, na której powinniśmy się skupić przy aranżacji salonu, będzie wybór lampy sufitowej. Ma być ona najwyższej jakości, bezpieczna i w pełni sprawna. Pod tę lampę powinniśmy dobierać kolejne oświetlenie w salonie. Jednakże przy wyborze lampek na stół czy stolik, również baczmy na to by były one komfortowe i by spełniały swoją funkcję – na przykład jeżeli lampka ma oświetlać kącik czytelniczy, należy ją dobrać tak, by klosz osłaniał żarówkę (bez tego, światło żarówki mogłoby nas razić), a strumień światła padał wprost na karty książki.