Ozdobne żyrandole – trendy czy passe?

30-08-2017

 

Ozdobne żyrandole przebojem weszły w codzienność: z balowych salonów do mieszkań, sypialni i pomieszczeń w stylu glamour. Podbiły serca swoim niecodziennym, efektownym wyglądem. Stały się ważnym komponentem wnętrz o eleganckim, bogatym charakterze. Ich styl jest silnie zdefiniowany, dlatego te nowoczesne lampy sufitowe tworzone na wzór minionych dzieł nie sprawdzą się wszędzie.


W jakich wnętrzach żyrandole ozdobne będą się dobrze prezentować?

Wbrew pozorom rozmiar pomieszczenia nie ma aż tak wielkiego znaczenia. To, co jest istotne to „towarzystwo” w jakim chcemy umieścić nietypową lampę. Będzie ona doskonale współgrała z ozdobnymi aranżacjami w stylu glamour. Szlachetne materiały wykorzystane w wystroju takie, jak lite drewno, marmur czy inne kamienie z pewnością dobrze zgrają się z wyjątkową dekoracją w postaci lampy. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju ozdoba nie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji. Wszystko jest kwestią odpowiedniego balansu pomiędzy stylami – umiejętność ich odpowiedniego połączenia jest prawdziwą sztuką. Designerskie lampy ozdobne mogą wprowadzić do wnętrza intrygującą nutę awangardy. Dzięki nim projekt staje się unikatowy i zyskuje niepowtarzalny styl. Ważne, by wszystkie projekty realizować z zamysłem, tak, aby poszczególne elementy wystroju stanowiły spójną całość.

Kiedy wybór ozdobnych żyrandoli będzie błędem?

Istnieje kilka kwestii, o których warto pamiętać rozważając zakup ozdobnego żyrandolu. Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę z rzeczywistych, niemałych rozmiarów lampy i jej ciężaru, do którego należy dostosować metodę montażu tak, by był stabilny i zachowywał standardy bezpieczeństwa. Warto więc upewnić się, czy daną lampę da się właściwie zamontować bez uszczerbku dla sufitu oraz w pełni bezpiecznie. Trzeba też nadmienić, że ozdobne żyrandole, choć piękne i efektowne, mają swoje wady: na dużej powierzchni lampy łatwo osadza się kurz, a liczne zdobienia i żłobienia, a także nietuzinkowy kształt jaki mają klosze do lamp wiszących tego typu, nie ułatwiają utrzymania go w czystości.


W zgodzie z modą, czy pod prąd?

Więc właściwie – jak to jest? Czy ozdobne żyrandole są trendy? Patrząc na temat przez pryzmat ich wyraźnej popularności w ciągu ostatnich kilku lat – tak, wciąż bowiem cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak się okazuje nowoczesne lampy sufitowe mają niejedno oblicze. Równie popularne są rozwiązania w stylu skandynawskim, epatujące prostotą co wymyślne propozycje projektantów nawiązujące do stylów pałacowych. Wybór zależy tu przede wszystkim od gustu i od dotychczas opracowanego stylu. Nowoczesność przecież niejedno ma imię.