Przełamać nudę! 10 sposobów, by szybko odmienić wnętrze

01-09-2017

Zmiany to rzecz dobra i potrzebna. Pozwalają na nowo spojrzeć na rzeczywistość, odczuć powiew świeżości i nowości. Chyba najchętniej ingerujemy w swój wygląd – zmieniając fryzurę, kupując nowe ubranie czy dodatki czy odwiedzając salon kosmetyczny. Poziom wyżej to zmiana najbliższego otoczenia, czyli wnętrza w którym przebywamy co dnia. Nieważne, czy w mieszkaniu czy w domu – w każdym przypadku mała, ale przemyślana zmiana może okazać się naprawdę wielka.

1. Zabawa kolorami

Dodaj do swojego wnętrza nową, świeżą barwę która zupełnie zmieni jego wygląd. Może czas przemalować ściany? Albo drewniane fronty mebli? Jeśli nie chcemy tak silnej ingerencji, możemy pozostać przy kolorowych dodatkach. Nowe poduszki, klosze do lamp wiszących, doniczki i zasłony skompletowane w jednej tonacji z pewnością odmienią wygląd pomieszczenia.

2. Udekorowana ściana

Zrób to w twoim stylu: umieść na ścianie obrazy, grafiki, plakaty lub fotografie. Można ułożyć z nich rozmaite kompozycje, zdecydować się na kilka większych lub mnóstwo mniejszych ramek. Skorzystaj także z powrotu mody na fototapety i tapety z motywami roślinnymi, które można umieścić na jednej ze ścian dla ożywienia przestrzeni.

3. Więcej światła

Jeśli w Twoim mieszkaniu nie jest słonecznie, wprowadź więcej elementów zapewniających swiatło sztuczne. Lepszym rozwiązaniem jest ustalenie wielu mniejszych punktów świetlnych, aniżeli jednego dużego. Pośród mebli ustaw nowoczesne lampy stojące, przy biurku małą lampkę, a w strefie komfortu niech znajdą się przynajmniej dwie lampki nocne. Doskonale sprawdzą się tu również modne cotton balls lub po prostu włożone w ogromny, szklany wazon girlandy ze świateł.

4. Zazieleń

Dodanie roślinności do wnętrza daje zadzwiająco spektakularny efekt. Zwłaszcza, że można naprawdę zaszaleć! Dobrać roślinę odpowiedniej wielkości, gatunku i umieścić ją w kolorowej donicy. Warto pomyśleć także o bardzo ostatnimi czasy modnych donicach podwieszanych, które prezentują się fenomenalnie, zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach.

5. Doceń siłę tkanin

Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, materiały mają moc! Zasłony, firany, pledy, narzuty, pościel i inne tekstylia mogą zaczarować wnętrze kolorem i fakturą. Jeżeli pomieszczenie wydaje się zbyt mdłe – wystarczy dobrać zasłony i poszewki na poduszki w intensywnym kolorze, by totalnie zmienić jego wygląd.

6.Odmień mebel

Weź pod lupę swoje meble. Może jest wśród nich jakiś, który warto odświeżyć, na przykład przez przemalowanie na inny kolor albo zmianę tapicerki. Bardzo modne są obecnie meble w stylu PRL – być może znasz kogoś, kto chętnie odda takie skarby nawet za darmo? Na pewno będą stanowiły niebanalny element wystroju.

7.Odkryj/przykryj (podłogę)

Spójrz pod nogi! Jeśli od dawna twoją podłogę pokrywa dywan lub wykładzina, warto sprawdzić czy nie kryją pod sobą dobrej jakości paneli, które warto odświeżyć i odsłonić. A dla posiadaczy „łysych podłóg" – ważna informacja: dywany znów powracają do łask! Są mile widziane zwłaszcza w sypialniach i pokojach dziennych, którym dodają niepowtarzalnego uroku.

8.Nie bój się selekcji

Jeśli jesteś typem zbieracza, uporządkuj kolekcję swoich bibelotów, pozbywając się tych które nie spełniają przynajmniej dwóch z trzech zasad: muszą być piękne, praktyczne i pożyteczne. Wszystko inne leci do kosza lub do wydania! To naprawdę zadzwiające, jak wiele przestrzeni można zyskać pozbywając się tego, co już od dawna tylko zbiera kurz.

9.Przyjaciel detal

Często jeden konkretny dodatek może „zrobić robotę” i pomóc wykreować niepowtarzalne wnętrze. Może będzie to obraz, może unikatowa rama, designerska lampa nad stół albo ozdobna donica? Może pamiątka rodzinna przekazywana z pokolenia na pokolenie? Przekonaj się, jak ważny może okazać się jeden szczegół, który spoi cały wystrój wnętrza.

10.Lustrzane odbicie

Lustra mają w sobie niezwykłą moc: są nie tylko użyteczne, ale także potrafią sprawić iluzję przestrzeni. Lustro jako dodatek świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, którym nada głębi i dodatkowo je rozświetli.