Salon w kolorach bieli i czerni – jak rozjaśnić?

06-02-2018

 

Biel i czerń – te kontrastujące ze sobą kolory bardzo często wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach. Takie połączenie barw sprawia, że wnętrze wygląda schludnie i niezwykle gustownie, jednak właściciele tak urządzonych pomieszczeń bardzo często skarżą się na brak światła. Jak w takim razie skutecznie oświetlić wnętrze wykorzystujące połączenie bieli i czerni?

 

Biało-czarny salon – dlaczego się na niego zdecydować?

 

Jeszcze kilkanaście lat temu białe i jasne wnętrza kojarzone były ze sterylnymi, szpitalnymi pomieszczeniami. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem do nas z Północy mody na skandynawskie wnętrza. Polacy oszaleli na punkcie białych mebli i dodatków, a z czasem zaczęli wprowadzać do tak urządzonych wnętrz kolorowe akcenty. I o ile biel w połączeniu z czerwienią czy fioletem spotykana jest dość rzadko, tak zestawienie jej z czernią jest rozwiązaniem bardzo często stosowanym, co oczywiście nikogo nie powinno dziwić. Wnętrza tak urządzone wyglądają bardzo elegancko, a przede wszystkim schludnie. Białe ściany i drewniane, bielone meble w połączeniu z czarnymi dodatkami to recepta na nowoczesne wnętrze rodem z magazynu wnętrzarskiego. Na taką aranżację powinny zdecydować się wszystkie osoby, które śledzą aktualne trendy w urządzaniu wnętrz i lubią proste, nowoczesne rozwiązania.

 

Odpowiednie oświetlenie

 

Mimo że wnętrza, w których wykorzystano jedynie biel i czerń są dość jasne dzięki temu, że odbijają światło naturalne, nie możemy zapominać o odpowiednim dobraniu oświetlenia sztucznego. Salon, jako miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, ze względu na swoją funkcjonalność, musi posiadać kilka źródeł światła.

 

Najważniejszym źródłem światła jest oświetlenie centralne, czyli lampa wisząca lub sufitowa zamontowana na samym środku sufitu. Wielkość lampy oraz ilość żarówek należy dobrać do wielkości pomieszczenia, bowiem prawidłowo dobra lampa powinna oświetlać każdy zakamarek wnętrza. Oczywiście do salonu, w którym przeważa biel i czerń lampa powinna być w jednym z tych dwóch kolorów.

 Lampa wisząca - CAL311DKB - abażur BIAŁY PCV  Lampa wisząca - CAL311DKB - abażur BIAŁY PCV  Lampa wisząca - CAL311DKB - abażur BIAŁY PCV

 

 

Lampa sufitowa – JULS41SCWED - abażur CZARNY BIAŁY

W nowoczesnym salonie nie może też zabraknąć dodatkowego oświetlenia w postaci lampy podłogowej, która powinna znajdować się przy sofie, w kąciku do czytania obok fotela lub niedaleko telewizora. Lampa podłogowa  wpływa na komfort użytkowania przestrzeni salonu. To dzięki niej możemy wieczorem oddać się ulubionej lekturze bądź zorganizować przytulny wieczorek filmowy. Jaka lampa będzie idealna do naszego biało-czarnego salonu? Oczywiście lampa podłogowa biała , która skutecznie rozjaśni pomieszczenie lub lampa podłogowa czarna, która wprowadzi przytulny klimat.

 

Lampa podłogowa, stojąca LP35D biała - abażur SREBRNY

 Lampa podłogowa, stojąca LP3SCD wenge - abażur CZARNY Lampa podłogowa, stojąca LP3SCD wenge - abażur CZARNY Lampa podłogowa, stojąca LP3SCD wenge - abażur CZARNY

Podobnie jak lampy podłogowe, klimatyczną atmosferę do wnętrza wprowadzają także kinkiety. Te mogą być zawieszone obok lustra, dzięki czemu optycznie powiększą pomieszczenie lub nad sofą, gdzie będą nieocenione podczas wieczornego relaksu przed telewizorem.

Kinkiet - CAK11A - abażur BIAŁY PCV

 

 

Kinkiet - CAK1SCDPR - abażur CZARNY - ruchome przeguby

Salon urządzony w kolorze białym i czarnym to bardzo modne i często stosowane rozwiązanie aranżacyjne. Wystarczy odpowiednio dobrać meble, dodatki oraz oświetlenie, by móc cieszyć się wnętrzem nowoczesnym, szykownym, ale też stylowym.