Styl industrialny, a oświetlenie

19-09-2017

Styl industrialny – co kryje się pod tym pojęciem? W tym stylu we wnętrzach panuje przede wszystkim minimalizm, jednakże styl industrialny lubi także elementy awangardowe. Styl industrialny jest pochodnym stylu skandynawskiego, a więc kolejnego, który opiera się na minimalizmie (można uznać, że na minimalizmie opiera się większość stylów w wystrojach wnętrzarskich będących obecnie na topie).

Styl industrialny „przyciąga oko” i fascynuje – starym przedmiotom nadaje nowe tchnienie, a nowym rzeczom nadaje ciepłego uroku. Industrializm w pomieszczeniach ma w sobie swoisty urok, chociaż dla niektórych mógłby się wydawać nieco „surowy”. Koniec końców początki industrializmu można datować na lata 50., XX wieku, kiedy to na potęgę powstawały nowe fabryki. Wystrój tych właśnie fabryk, zapoczątkował styl industrialny. Jak wiadomo jednak, style ewoluują, a współczesny industrializm, ma nawiązywać do tego, sprzed kilkudziesięciu lat, a nie być jego wiernym odwzorowaniem.

Pozytywnym aspektem urządzenia mieszkania czy domu w stylu industrialnym jest to, że nie trzeba na to wydawać dużo pieniędzy – przedmiotów, które pomogą nam stworzyć pomieszczenie o charakterze industrialnym, można szukać na targach staroci, lub wśród rzeczy używanych, na przykład w internecie.

Chcąc urządzić pomieszczenie w stylu industrialnym, zadbajmy przede wszystkim o jak największą przestrzeń. Większe przedmioty (dekoracje; duże lampy itd.) powinny znaleźć się na tej samej linii co meble – sprawi to, że pomieszczenie będzie się wydawało bardziej przestronne i harmonijne.

Styl industrialny sprawdzi się w mieszkaniach z wysokim sufitami. Warto postawić na „otwarte pomieszczenia” i zrezygnować ze wszelkich ścian działowych, dzielących pokoje. Na ścianach winny królować jasne i chłodne kolory, a dla uzyskania jeszcze lepszego efektu przestronności, warto zastosować na ścianach duże lustra.

Lampy wiszące idealnie sprawdzą się przy wysokich sufitach, dlatego w stylu industrialnym warto zastosować właśnie taki rodzaj lamp. Doskonale sprawdzą się również lampy z dużym, obszernym kloszem. Czarny abażur do lampy wiszącej lub do innych lamp w pomieszczeniu, idealnie będzie się prezentował na tle jasnych lub przeszklonych ścian.

czarny abażur podwójny

Istnieją lampy w stylu industrialnym – są to lampy np., betonowe, metalowe, albo lampy w kolorystyce czarno-miedzianej. Typowym elementem dla takich lamp są przetarcia; imitacje rdzy itp. Niekoniecznie jednak musimy posiadać lampy wzorowane na tym stylu. Można zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym, a dobrać do tego np.; tradycyjne lampy w odpowiednim kolorze i o odpowiedniej wielkości. Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie, ponieważ ceny lamp w stylu industrialnym obecnie są niemałe.


Decydując się na klasyczny „surowy” industrializm, warto go chociaż trochę jednak ocieplić, na przykład stosując oświetlenie LED o ciepłej temperaturze barwowej. Innym elementem, który ociepli surowy wystrój będzie, np. cegła (która jest jednocześnie charakterystyczna dla industrializmu). Można również pokusić się o wykończenie ścian, za pomocą tzw. „przybrudzonych” barw, jak na przykład ciemna żółć.

Styl nawiązujący do starych hal przemysłowych wydaje się nieco ograniczony, między innymi w doborze dodatków. Nie jest to jednak prawda – dla osób kreatywnych, mających artystyczne zacięcie, styl industrialny pozostawia szerokie pole do popisu.