Światło w łazience – praktyczne i klimatyczne

29-08-2017

Przede wszystkim w łazience winno znaleźć się oświetlenie ogólne – sufitowe. Najbardziej praktyczne dla łazienek – zarówno mniejszych jak i większych, będzie oświetlenie punktowe (można do tego wykorzystać, np.; nowoczesne plafony do łazienki). Na osobnym obwodzie elektrycznym winno być zamontowane oświetlenie do lustra łazienkowego. Najlepsze oświetlenie lustra łazienkowego to równomierne oświetlenie po obu jego stronach, na przykład za pomocą kinkietów. Jeżeli jednak lustro jest długie – a są takie, które biegną przez całą ścianę łazienki, warto zamontować kinkiet łazienkowy nad lustro – może to być świetlówka liniowa biegnąca wzdłuż całej szerokości lustra; lub kilka pojedynczych kinkietów nad lustrem. Lustro powinno być dobrze oświetlone, dlatego warto zainwestować w dobre, mocne, jasne światło. Dzięki temu, że będzie ono na osobnym obwodzie, chcąc stworzyć klimatyczny nastrój będzie można po prostu je wyłączyć, pozostawiając pomniejsze światła – na przykład pasek z diodami led biegnący dookoła wanny.

 

Do ogólnego światła w łazience można zastosować chłodne barwy żarówek – takie światło pobudza, pozwala się lepiej skoncentrować. Dlatego na poranny prysznic będzie nadawać się idealnie. Z kolei lepiej zrezygnować z tego rodzaju światła nad wanną. W strefie kąpielowej warto zastosować żarówki o barwie ciepłej, które działają w sposób odprężający. Należy dobrze przemyśleć rozstawienie w odpowiedni sposób świateł w łazience. Tak, aby strefa kąpielowa była strefą przyjemną, a jednocześnie – jeżeli ktoś ma na to ochotę, żeby można było czytać książkę w wannie nie męcząc przy tym oczu.

 

Światło ciepłe, to światło o temperaturze barwowej 3000 K. Aby światło znajdujące się w pobliżu wanny nie oślepiało osoby biorącej kąpiel, należy zastosować odpowiednie oprawy, które wykorzystują diody elektroluminescencyjne LED. Pojedyncze listwy czy punkty ledowe nie wymagają dodatkowych opraw.

 

 

Strefy ochronne w łazience

 

Aby zamontować w łazience lampy, należy orientować się w strefach ochronnych łazienki – oprawy oświetleniowe do łazienki winny charakteryzować się podwyższoną klasą szczelności ze względu na wilgoć. Odpowiednia klasa szczelności oprawy powinna znaleźć się we właściwej strefie łazienki. Jak to wygląda w praktyce?

 

Łazienkę dzieli się na cztery strefy ochronne. Pierwsza strefa nazwana jest strefą „zero” i jest to miejsce, które ma bezpośredni kontakt z wodą – mogą to być światła ledowe wewnątrz wanny czy też wewnątrz kabiny prysznicowej. Woda ma styczność z lampą, dlatego oprawa oświetleniowa powinna wykazywać odpowiednie cechy jak: napięcie o maksymalnej wartości 12 V oraz szczelność na poziomie IP67. Tego rodzaju oprawy to sprzęt, który może znajdować pod wodą do głębokości jednego metra, jednak należy pamiętać, że o ile sama lampa może znajdować się w strefie „zero” o tyle transformator musi znajdować się poza strefą.

 

Kolejna strefa, to strefa „jeden” - zaczyna się od poziomu podłogi do wysokości 2,25 metra. Oznacza to, że światło jest narażone na kontakt z wodą – na przykład oświetlone wnętrze prysznica można zalać strumieniem wody. Oprawy świetlne dla tej strefy winny wykazać szczelność na poziomie IP 65.

 

Strefa „dwa” to przestrzeń, która na wysokość obejmuje te same wartości, jak powyżej (od podłogi do 2,25 metra) – jednakże zaczyna się ona minimum 60 centymetrów od strefy jeden, pod kątem poziomu. W tej strefie obowiązują oprawy o klasie szczelności IP 44. Oświetlenie w tym miejscu nie jest mocno narażone na kontakt z wodą, jednak trzeba się liczyć z tym, że można, choćby przypadkiem, prysnąć wodą. Gniazda do tych lamp powinny się znajdować w kolejnej strefie: strefie trzeciej.

 

Ostatnia już strefa w łazience – strefa „trzecia” to przestrzeń rozpoczynająca się aż 2,4 metra od końca strefy „dwa”. Wszelkie sprzęty muszą wykazywać normę IP 20. Jest to miejsce przeznaczone dla pralek, innych sprzętów elektronicznych, gniazdek czy też włączników światła.

 

Podsumowując, warto dobrze przemyśleć aranżację światła w łazience, tak by było ono zgodne z normami, dzięki czemu będziemy bezpieczni w naszej łazience, a jednocześnie tak, by móc bawić się nastrojem, klimatem itp. Dzięki temu, będziemy mogli posłużyć się praktycznym, jasnym światłem, gdy chcemy np. dokładnie ogolić brodę, lub też nastrojowym, ciepłym światłem odpowiednim dla relaksującej kąpieli.

 

Lampy, jak: kinkiet łazienkowy; kinkiet łazienkowy nad lustro, plafon do łazienki i inne rodzaje lamp spełniające odpowiednie klasy szczelności; znajdziecie tutaj: https://www.lampywdomu.pl/category/oswietlenie-led-hermetyczne-lazienkowe-led - zapraszamy.