Jak dobrać żarówkę do pomieszczenia?

Na to jak czujemy się w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu, mają wpływ nawet najdrobniejsze detale. Każdy zakup akcesoriów do mieszkania musi być przemyślany i dotyczy to także żarówek. Rynek oświetleniowy dostarcza nam wiele rodzajów żarówek, więc można się czasem pogubić podczas wybierania odpowiedniego modelu. Dziś podpowiemy, do jakich pomieszczeń będą pasowały najpopularniejsze na rynku żarówki.

 

Tradycyjne żarówki

 

Mimo że większość osób decyduje się na bardziej nowoczesne modele żarówek, to żarówki tradycyjne, zwane żarowymi, wciąż bardzo często są wybierane przez konsumentów. Powodem jest przede wszystkim stosunkowo niska cena oraz uniwersalność.

 

Tradycyjne żarówki mogą być wykorzystywane w wielu rodzajach pomieszczeń, jednak bardziej nadają się one do oświetlenia ogólnego niż miejscowego. Wynika to z faktu, że ten rodzaj żarówek z czasem świeci z mniejszą intensywnością. W związku z tym światło tradycyjnej żarówki nie powinno nam towarzyszyć podczas czytania, pisania i innych czynności, które wymagają od nas większego wysiłku wzrokowego.

 

Żarówki żarowe na pewno bardzo dobrze sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak łazienka, przedpokój (nawet taki rodzaj oświetlenia jak kinkiety nowoczesne mogą mieć zamontowane tradycyjną żarówkę. W pomieszczeniach, które nie potrzebują dużej mocy strumienia świetlnego, takich jak pralnia, kotłownia czy spiżarnia, także warto zamontować do lamp tradycyjne żarówki żarowe.

 

Żarówki halogenowe

 

Różnicą między tradycyjnymi żarówkami, a żarówkami halogenowymi jest fakt, że te drugie świecą zawsze z tą samą intensywnością. Warto także podkreślić, że światło żarówki halogenowej jest bielsze, a to oczywiście pozytywnie wpływa na kolorystykę pomieszczeń.

 

Żarówki halogenowe stosuje się zazwyczaj jako oświetlenie punktowe, więc świetnie wyeksponują konkretną część pomieszczenia lub element dekoracyjny na ścianie. Bardzo często ten rodzaj żarówek stosuje się w salonie lub garderobie. Żarówki halogenowe są też dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy oświetlić lustro w łazience, jednak kinkiety nowoczesne muszą być umiejętnie zamontowane, gdyż w przeciwnym razie światło halogenów może nas razić w oczy.

 

Żarówki LED

 

Żarówki wykorzystujące technikę LED są obecnie najmodniejszym rodzajem oświetlenia. Niewątpliwie wpływa na to fakt, że są bardzo wydajne – zużywają o 80% mniej energii w porównaniu do tradycyjnej żarowej żarówki. Można także powiedzieć, że żarówki LED są uniwersalne, ponieważ mogą służyć jako oświetlenie punktowe, jak i ogólne.

 

Ten rodzaj żarówek można wykorzystywać w niemal każdym wnętrzu. Świetnie będą się sprawdzać zarówno jako oświetlenie blatu w kuchni, jak i ogólne oświetlenie salonu, które podkreśli wystrój pomieszczenia.

 

Ten rodzaj oświetlenia możemy uznać za nowoczesny i o ile sprawdza się to w nowoczesnych wnętrzach, to może jednak nie odpowiadać osobom, które wolą tradycyjny wystrój. Producenci znaleźli na to rozwiązanie. Niektóre modele żarówek LED zostały tak zaprojektowane, by diody były niewidoczne i wyglądem przypominają tradycyjne żarówki ze szklaną bańką w kolorze mlecznym.

 

Żarówki energooszczędne

 

Żarówki energooszczędne powinny być wykorzystywane do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, ponieważ mają duży kąt rozproszenia światła. Biorąc pod uwagę zużycie energii, to jest ono na podobnym poziomie co w żarówkach LED. Średnia żywotność tego rodzaju żarówek wynosi 8000 godzin, dlatego mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach, w których często zapalamy światło. Montujmy je więc w kuchni czy w łazience.

 

Okazuje się, że rodzaj żarówki ma bardzo duże znaczenie. W pomieszczeniach użytkowych takich jak spiżarnia czy pralnia nie potrzebujemy żarówki energooszczędnej, ponieważ rzadko zapalamy w nich światło. Żarówka ma także wpływ na ogólny wystrój wnętrza – jej światło może podkreślić elementy wystroju. Zachęcamy do tego, by przy kolejnym kupowaniu żarówki chwilę się zastanowić i wybrać najlepszą do danego rodzaju pomieszczenia.