Lampy nowoczesne i tradycyjne

Tradycyjne czy nowoczesne? lampy stojące, wiszące, sufitowe i wiele innych

 

Lampy – zarówno te nowoczesne i designerskie, jak i lampy które swym wzornictwem nawiązują do tradycji – stanowią kluczową rolę w aranżacji wnętrz. Właściwa aranżacja oświetlenia w każdym pomieszczeniu, a także dobór odpowiedniej lampy jest istotny w kwestii komfortu użytkowania w przyszłości.

Wybór lampy – jak go dokonać?

O wyborze odpowiedniej lampy do pomieszczenia może decydować wiele czynników. Jako że producenci lamp regularnie wprowadzają nowe lampy do oferty – wybór jest naprawdę ogromny. Bogactwo wzorów, kolorów i form jest z jednej strony dogodnością, z drugiej jednak, znalezienie pasującej lampy może trwać odpowiednio dłużej – na co konkretnie zatem zwracać uwagę?

Chcąc podążać za trendami, warto wiedzieć, że panuje moda na bogactwo wzorów i kolorów, z drugiej strony mile widziane są – ekologia i minimalizm. Jak to połączyć? Nie jest to wcale takie trudne. Oto przykład lampki nocnej do sypialni, która łączy sobie w te cechy:


Jak widać, powyższa lampka nocna do sypialni, zachowuje modne w tym sezonie (i nie tylko) geometryczne formy. Kwadratową formą oraz kolorystyką nawiązuje do minimalizmu, jednakże dzięki modnemu wzorowi w kwiaty oraz materiałowemu abażurowi nawiązuje do tradycyjnej stylistyki. Lampki podobne będą pasowały do sypialni o wystrojach: tradycyjnym, prowansalskim, romantycznym czy też stawiającym na elegancję, jednakowoż jeżeli w sypialni króluje któryś z bardziej nowoczesnych stylów, jak styl EKO, etno, styl skandynawski i inne – również tam lampka doskonale się sprawdzi, jednak już bez wzoru, a na przykład w jednym kolorze:

 

Przy wyborze oprawy duże znaczenie – poza stylem, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie – ma kolorystyka ścian, bądź pozostałych dekoracji. Jakby nie było lampy pełnią funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Zatem, chcąc dobrać odpowiednią lampę warto dobrać kolor i wzór klosza do lampy, tak by gustownie wtapiał się w tło bądź na zasadzie kontrastu.

Najmodniejsze kolory abażurów, w tym sezonie to żółty, czerwony, oraz błękitny, a także zielony, który został kolorem roku. Prezentowane poniżej zielone abażury, pięknie będą pasowały do pokoi o ścianach w tej samej lub podobnej kolorystyce. Równie ładnie będą się prezentować na tle białych ścian, a także na tle pastelowych, delikatnych kolorów: żółty, jasnofioletowy, lekkie odcienie brązu.

 Zielone abażury równie ładnie będą się komponowały z pastelowym jasnoniebieskim kolorem – ale pod jednym warunkiem: jeżeli już w naszych dekoracjach, w danym pomieszczeniu łączymy zielony i niebieski, to nie można tego zakłócić już żadnym innym kolorem, czyli wszelkie dodatki, jak jaśki na kanapę, narzuta lub doniczki winny być w tych kolorach, lub białe.

Coraz więcej nowoczesnych rozwiązań pojawia się na ryku oświetleniowym, coraz częściej stawia się również na odważne połączenie ciemnych kolorów: klosza, oraz podstawy lampy. Nowoczesne lampy stojące, to na przykład lampy, u których połączone zostały: ciemne drewno wenge (w podstawie) i klosz w kolorze szarym czy ciemno-szarym lub także w odcieniach brązu:

 

Nowoczesne oświetlenie w domostwach i mieszkaniach wiąże się również z technologią LED – warto zatem zwrócić uwagę na modne plafony, właściwie rozmieszczenie oświetlenia halogenowego (które, notabene, świetnie sprawdza się łazienkach), czy podświetlenie szafek, schodów, podłogi itp.