Lampy wiszące

Lampy wiszące oraz klosze do lamp wiszących

Wydawać by się mogło że nie ma nic prostszego, od nabycia lampy wiszącej w domu – czy to ma być lampa nad stół, czy też może lampa sufitowa. Jednak, wchodząc do sklepu z oświetleniem, nietrudno doznać zawrotu głowy na widok wszystkich oferowanych lamp. Aby zakupić odpowiednią lampę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników – oto one:

 

Wysokość lampy

 

To, na jakiej wysokości winna znajdować się lampa zależy od tego, jak wysokie i szerokie jest pomieszczenie, a także jaką ma wielkość. Można przyjąć, że w pomieszczeniu o metrażu 18m2 lampa powinna wisieć na wysokości 18 cm od sufitu. Im większe pomieszczenie, tym większa powinna być lampa – tak by światło z lampy obejmowało całe pomieszczenie.

 

Barwa światła

 

Kolejnym czynnikiem ważnym przy doborze oświetlenia jest barwa światła. Odpowiednio dobrana barwa światła determinuje nasze dobre samopoczucie, a także zdrowie. Jeżeli dobierzemy światło o zbyt niskiej intensywności, na wymiary danego pomieszczenia, będzie ono mrugać (co jest niezauważalne dla naszego oka) i będzie męczyć wzrok. Dobór barwy światła winien być uzależniony od danego pomieszczenia. Do salonu, w którym głównie wypoczywamy, odpowiednia jest ciepła barwa, która sprzyja relaksowi i rozluźnieniu. Jeżeli posiadamy w mieszkaniu „gabinet” to powinno w nim się znaleźć światło zimne, które z kolei sprzyja skupieniu.

 

Klosze do lamp wiszących

 

Klosze do lamp wiszących mogą być skierowane w górę lub w dół. Najpopularniejsze są klosze skierowane w dół. W obu przypadkach otrzymamy rozproszone światło, rozlewające się po całym pomieszczeniu, jednak w przypadku kloszy skierowanych w górę, światło będzie nieco przytłumione – taki rodzaj oświetlenia znakomicie sprawdza się, na przykład w sypialni, w której ostre światło nie jest zalecane.

 

Istnieją również lampy z kloszami, które mają ruchomą podstawę – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z racji tego, że światłem można manipulować – można ustawić strumień światła prosto w dół, na boki lub na górę. Dzięki temu możemy dostosować oświetlenie adekwatnie do tego, co w danej chwili właśnie robimy, lub jaki klimat chcemy uzyskać. Istnieją lampy z różną ilością kloszy – dwa, trzy, cztery – wybór winien zależeć od wielkości danego pomieszczenia.

 

Kolor lampy, czy klosza zależy już od indywidualnych upodobań – jednakże przy lampach wiszących warto stawiać na kolory uniwersalne. Lampa to zakup na lata, natomiast kolor ścian w danym pomieszczeniu można zmienić w każdej chwili.