Nastrojowe oświetlenie restauracji

Oświetlenie to jedno z podstawowych elementów w restauracjach – jego zadaniem jest utworzenie kameralnego, przytulnego nastroju, który będzie zachęcał gości do wejścia. Takie nastrojowe oświetlenie najlepiej sprawdzi się w małych restauracjach, kawiarenkach itd. Duże, eleganckie restauracje z kolei powinny wykorzystać nowoczesne oświetlenie LED.

nowoczesne oświetlenie LED, lampa wisząca

Wracając jednak do małych restauracji lub kawiarenek (których jet zdecydowanie więcej niż ekskluzywnych, drogich restauracji), najlepiej sprawdza się w nich oświetlenie, które stworzy kameralną atmosferę i będzie współgrało z całą aranżacją lokalu. Aby w odpowiedni sposób zaaranżować oświetlenie lokalu, należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak: natężenie światła, kierunek padania strumienia światła, temperatura barwowa i inne.

Lampy wiszące, lampy stojące, lampki na stoliki czy oświetlenie boczne, na przykład w postaci kinkietów odpowiednio dobrane z pewnością podkreślą intymność miejsca. Oczywistym jest, że restauracja powinna słynąć ze smacznego jedzenia, jednak powinno być też ono ładnie podane, a lampka na stoliku, lub kinkiet na ścianie, pod którą stolik się znajdują, podkreślą ładnie potrawę. Jednocześnie, takie boczne/dodatkowe oświetlenie będzie oświetlało gości – jednak światło nie powinno padać prosto na twarze – głównym kierunkiem padania światła winien być stół. Przy takim oświetleniu goście czują się komfortowo. Restauracja oświetlona w kameralny sposób idealnie sprawdza się na pierwsze randki. Zbyt ostre światło, padające na twarze, o chłodnej barwie raczej odstraszy klientów, natomiast delikatne światło, o ciepłej temperaturze barwowej, które pod osłoną abażuru, stworzy charakterystyczny „półmrok” kładący cienie na twarzach, sprawi, że goście – a zwłaszcza kobiety, będą czuły się bardziej komfortowo.

Światło w restauracji

 

Jaśniejsze oświetlenie; na przykład w postaci lamp wiszących LED można zamontować nad barem, lub ciągami komunikacyjnymi, pomiędzy stolikami, tak by goście mogli komfortowo przemieszczać się po całym lokalu. Na światło o nasilonym natężeniu warto zdecydować się w łazience lokalu, szczególnie w okolicach lustra gdzie niejedna Pani z pewnością będzie chciała np., poprawić makijaż.

Pamiętajmy jednak, że to jakie światło, barwę i natężenie wybierzemy, zależy od charakteru lokalu. Jeżeli prowadzimy nowoczesną, ekskluzywną restaurację, niekoniecznie musimy wprowadzać do niej kameralny nastrój. Minimalistyczne nowoczesne i designerskie lampy, będą tutaj gustownym dodatkiem, jednakże i tu doradzamy ciepłe światło. Jak już nieraz wspominaliśmy, ciepła temperatura barwowa idealnie sprawdza się w miejscach, które przeznaczone są do odpoczynku i relaksu, a chłodna temperatura barwowa sprawdza się w miejscach przeznaczonych do pracy, gdzie wymagana jest koncentracja i skupienie. Żarówki o ciepłym świetle sprzyjają rozluźnieniu, ponadto skóra człowieka lepiej prezentuje się w ciepłym świetle. Dlatego praktycznym rozwiązaniem zarówno dla restauracji, jak i przydrożnych karczm, barów, kawiarni i innych tego typu lokalów, jako miejsc, w których goście mają czuć się dobrze i swobodnie, będzie instalacja ciepłego światła.

Oprawa dla światła w restauracji

Różnić się może natomiast oprawa – abażury do lamp mogą być tradycyjne lub nowoczesne – designerskie. Najważniejsze, by współgrały z ogólnym wystrojem całej restauracji. Tworząc nastrojowy kameralny wystrój, wybierzmy tradycyjne lampki, z abażurem w trakcie prostokąta, na przykład w kolorze czerwonym, które oświetlą stolik delikatnie zabarwionym światłem, podkreślą estetycznie podaną potrawę, i stworzą romantyczny nastrój.