Nowoczesne oświetlenie w salonie

Branża oświetleniowa rozwija się bardzo szybko, a pomysłów na kreatywne oświetlenie – a to za pomocą niecodziennej lampy, czy też z pomocą tradycyjnej lampy, ale za to usytuowanej w ciekawym miejscu, jest co niemiara. Zabawa w dekorację pomieszczenia z wykorzystaniem designerskich lamp, to świetny pomysł na wzbogacenie salonu o nowe komponenty.

 

Wystrój salonu, który ma być ciekawy i „przyciągać oko” - można tego dokonać na wiele sposobów. Oświetlenie może być głównym akcentem dekoracyjnym lub pobocznym. Na przykład – lampy, które wybierzemy do salonu mogą być same w sobie na tyle ciekawe i designerskie, że będą stanowiły świetne urozmaicenie wystroju, Z drugiej strony, można także zdecydować się na kameralne oświetlenie, którego zadaniem będzie uwydatnienie innych dekoracji w pokoju – obrazów, figur itp. Innym pomysłem będzie dobór lamp do salonu z abażurami w intensywnych kolorach, które jednocześnie będą współgrały kolorystycznie z innymi dodatkami w pomieszczeniu – na przykład z zasłonami, obrusem na stół itp.

 

Nowoczesne oświetlenie do salonu to między innymi oświetlenie minimalistyczne

 

Minimalistyczny wystrój mieszkań (w tym minimalistyczne oświetlenie), to wciąż topowy nurt w aranżacji wnętrz – i nic dziwnego! Minimalizm w mieszkaniach ma wiele zalet – proste geometryczne kształty (lampek czy innych dekoracji) ładnie się ze sobą komponują, styl minimalistyczny jest także zapewne dużo tańszy, niż, na przykład, styl glamour. Minimalizm daje dużo przestrzeni w pomieszczeniach, co pozwala nam czuć się dobrze – przestronne wnętrze poprawia nasze samopoczucie, pobudza do działania (kreatywnego!) a jednocześnie pozostawia dużo miejsca, gdybyśmy mieli ochotę, na przykład na domowy trening.

 

Co najważniejsze, designerskie oświetlenie, wcale nie musi oznaczać – drogie. Wręcz przeciwnie – obecnie designerską lampę można nawet stworzyć samemu w domu – na przykład można zrobić ciekawy abażur ze zwykłego papieru, czy brystolu z pomocą podstawowych narzędzi, jakie każdy z nas zapewne w domu posiada (nożyczki, linijka, ołówek itp.). Nie każdy jednak ma czas i ochotę, bądź zdolności manualne, by samemu wykonać taką pracę. Innym rozwiązaniem jest zatem wyszukanie abażurów – klosze na lampy w modnych, geometrycznych kształtach (kwadrat, prostokąt), ale za to – na przykład – w mocnych charakterystycznych barwach (zielony, żółty, czerwony, czarny i inne). Jeżeli jednak takie kolory, królują już na naszych ścianach – dobierzmy z kolei abażury w stonowanych kolorach, bądź na przykład – abażur czarny. Proste oprawy oświetleniowe mają w sobie tę zaletę, że pasują do każdego wnętrza – niezależnie od tego, w jakim stylu wnętrze to zostało urządzone.

 

Nowoczesne oświetlenie – awangarda

 

Chcąc zaszaleć, można pokusić się o nietypową lampę – lub lampy, do salonu. Dobrym rozwiązaniem byłoby jednakże zastosowanie minimalistycznego oświetlenia, przy czym dobranie jednej lampy – na przykład lampy stojącej, podłogowej – w nietypowym kształcie. Oba rodzaje lamp – zarówno w wersji minimalistycznej jak i awangardowej, są dobrym rozwiązaniem o tyle, że takie lampy nie imają się mody – są po prostu wiecznie modne. Takie lampy bronią się same w sobie – nie trzeba się obawiać, że po kilku sezonach lampy już nie będą pasować do trendów.

 

Oświetlenie salonu – jak i innych pomieszczeń, to niełatwa kwestia – tym bardziej, że oświetlenie, to jeden z najważniejszych punktów w wystroju wnętrz. Oświetlenie odpowiada za dobry nastrój domowników, klimat, a także na komfort korzystania z pomieszczeń i z różnych „stref” - czy to strefa kanapowa w salonie, czy strefa jadalna itd. Warto szukać inspiracji, pomysłów i dobrych rad w tej kwestii, tym bardziej, że raz a dobrze wybrane oświetlenie będzie nam służyć długie lata.