Nowoczesne rozwiązania dla małych sypialni

Sypialnia to prawdopodobnie jedno z przyjemniejszych pomieszczeń w naszym domu. W sypialni dużo odpoczywamy, relaksujemy się, nabieramy sił na nowy dzień. Jednakże sypialnia – zwłaszcza w bloku, ale nie tylko, najczęściej jest mała – ponieważ większą powierzchnię wolimy przeznaczyć na salon, kuchnię czy inne pokoje dzienne.

 

Mała sypialnia również może być urocza, a z pomocą kilku rozwiązań, możemy sprawić, że przestrzeń w sypialni będzie wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Poza tym jak każde pomieszczenie, tak i sypialnia winna być pomieszczeniem funkcjonalnym. Funkcjonalność wiążę się również z wygodą korzystania z danego wnętrza – w sypialni jest to ważne, gdyż jest to miejsce, w którym odpoczywamy, a zatem nawet takie szczegóły, jak to czy trzeba wstać z łóżka, by zgasić światło do spania, czy też nie – mogą mieć znaczenie.

 

Oczywiście główną rolę w sypialni gra łóżko. Dla dwóch osób standardowy wymiar łóżka to 160x200 cm jednak mając do dyspozycji niewielką przestrzeń w sypialni, warto zastanowić się nad coraz bardziej popularnymi łózkami o wymiarach 140x200 cm. W większości przypadków, takie łóżko spokojnie wystarczy, a te kilka zaoszczędzonych centymetrów pozwala – na przykład, na umiejscowienie szafek nocnych po obu stronach łoża, na których z kolei można położyć lampki nocne nowoczesne czyli takie z ekonomicznym źródłem światła. Szafka i lampka nocna, po boku łóżka to bardzo wygodne rozwiązanie – lampka nocna pozwala na komfortowe czytanie, a dzięki szafce, możemy wygodnie odłożyć książkę. Szafka jest też wygodna ze względu na inne przedmioty, które musimy mieć przy sobie w nocy, jak chociażby budzik, telefon czy butelka wody. Jednakże, nawet jeżeli mamy mniejsze łóżko a i tak nie wystarczy miejsca na szafki lub chociażby jedną szafkę z jednej strony, warto pomyśleć o wykonaniu półki nad łóżkiem – ale na tyle wysoko, by nie uderzyć o nią głową przy porannym wstawaniu. Pod półką można zamontować kinkiety lub kinkiety o ruchomej podstawie, co pozwoli na dowolne manipulowanie strumieniem światła. Chcąc poczytać wieczorem książkę, skierujemy światło wprost na nią, a chcąc obejrzeć film można skierować światło np., na boki – tak by nie padało wprost na ekran. Pamiętajmy jednak, że jeśli zamontujemy kinkiety (obojętne czy standardowe czy ruchome) nie mogą one znajdować się tuż nad naszymi głowami – w ten sposób padające światło mogłoby tworzyć cienie na książce i czytanie nie byłoby komfortowe. Kinkiety winny się znajdować bliżej zewnętrznej krawędzi łóżka, lub poza łóżkiem.

 

Kolejnym, często spotykanym elementem wyposażenia sypialni jest szafa – oczywiście nie zawsze, gdyż bywają i takie sypialnie w których mieści się tylko łóżko i nic więcej. Natomiast, jeżeli metraż na to pozwala zazwyczaj staramy się zainstalować w sypialni szafę. Mając małą sypialnię i chcąc zagospodarować miejsce, najprostszym rozwiązaniem będzie zamówienie szafy na wymiar – większość szaf dostępnych w sklepach meblowych jest dosyć szeroka, a nieraz wystarczy nam szafa płytsza, ale np. wyższa.

 

Dużą rolę w małych wnętrzach – także w sypialni – odgrywają jasne kolory i oświetlenie. Niekoniecznie oznacza to jednak, że musimy całą sypialnię malować na biało lub na delikatny pastelowy kolor. Jeżeli chcemy jednak mieć jakiś ciemniejszy akcent w sypialni, wykorzystajmy do tego ścianę za łóżkiem – można nałożyć na nią ciemniejszą tapetę we wzory lub po prostu pomalować ją na jakieś ciemniejsze kolory. Dobrym pomysłem jest też – zamiast ciemnego koloru na ścianie, wykorzystanie naklejek ściennych, dla urozmaicenia wystroju. Wybierając lampki nocne do sypialni również można się pokusić o takie, które mają ciemne abażury, z kolei jeżeli jednak zdecydujemy się na ciemną ścianę za łóżkiem, na jej tle ładnie będą prezentowały się lampki nocne nowoczesne w jasnych kolorach z abażurem wykonanym z tworzywa PCV.

Jeżeli wybierzemy już kolory na ściany, warto zastanowić się nad kolorem podłogi – oczywiście najlepiej żeby podłoga była jasna w kolorystyce naturalnego drewna, lub barwiona na biało. Decydując się jednak na ciemnie panele, możemy z kolei pokusić się o rozłożenie jasnego dywanu – powinien on wystawać nieco spod łoża, jednak nie powinien zajmować całej powierzchni pokoju.

 

Ostatecznie dobrym pomysłem na małą sypialnię będą jasne kolory na wszystkich ścianach i podłogach oraz zastosowanie ciemniejszych dekoracji, jak na przykład poduszki, czy lampki nocne do sypialni z abażurem w ciemnym kolorze. Nie warto natomiast w małej sypialni stosować ciemnych, ciężkich zasłon czy rolet – lepiej sprawdzi się delikatna, gładka firaneczka, lub np. jasne rolety typu dzień-noc. Przedmiotem, który optycznie zwiększy pomieszczenie jest lustro – można je zamontować na drzwiach szafy.