Oświetlenie salonu - światło sztuczne i naturalne

 

Oświetlenie salonu – zabawa światłem sztucznym i naturalnym

 

Już od kilku dni możemy cieszyć się wiosną, którą widać nie tylko za oknem, ale i w nas samych. Drzewa i krzewy wypuszczają jasnozielone pąki – cała przyroda budzi się do życia. O poranku budzą nas wesołe śpiewy ptaków i jakoś tak łatwiej nam wyjść z łóżka, kiedy wkoło jest tak wesoło. Na wiosnę wstępuje w nas nowa energia, którą koniecznie trzeba spożytkować. Proponujemy małą zmianę w salonie. Spójrzmy jak pięknie jest za oknem... Wpuśćmy wiosnę do swojego mieszkania!

 

Niezależnie od tego czy mieszkamy w kawalerce czy w domu, każdy powinien wiedzieć, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie mieszkania. Dziś zajmiemy się salonem. Coraz częściej jest tak, że jest on połączony z kuchnią, dzięki czemu zyskujemy większą przestrzeń. Zatem obszerne pomieszczenie jest kuchnią, salonem, ale i jadalnią w jednym. W tym przypadku warto zadbać o to, by każda strefa posiadała swoje niezależne źródło światła.

 

Oświetlenie salonu w części wypoczynkowej powinno opierać się na mniejszych lampach dających ciepłe, rozproszone światło. Nad stolikiem kawowym można powiesić lampę sufitową, która oświetli z góry przestrzeń wypoczynkową. Natomiast nad sofą świetnie sprawdzą się kinkiety, w których można manewrować kierunkiem padania światła. Kinkiety skierowane w górą dadzą przytulny, ciepły klimat. Przy takim świetle świetnie ogląda się film wieczorem lub spędza czas z przyjaciółmi na rozmowie. Światło skierowane w dół docenimy podczas czytania książki czy codziennej prasy. Bardzo często jest też wykorzystywana w tej części salonu lampa stojąca, która także tworzy bardzo przytulny klimat. Lampę można postawić w takim miejscu, by oświetlała stolik kawowy lub część kanapy, kiedy będziemy chcieli się zaszyć w jej rogu, by się zrelaksować z książką w dłoni.

 

W związku z panującą porą roku proponujemy lampy w żywych, wesołych kolorach. W zależności od wystroju salonu można wybrać lampę sufitową z abażurami w pięknym kolorze fuksji, który jest ostatnio bardzo modny.

 

 

lampa sufitowa

 

 

Nad sofą proponujemy zawiesić kinkiety w kolorze soczystej pomarańczy, które z pewnością ożywią wnętrze. Właśnie tak rozumiemy wiosnę w naszych mieszkaniach. Nie bójmy się eksperymentować z kolorem. Pomarańczowe kinkiety w połączeniu z dodatkami w tym samym kolorze, sprawią, że wnętrze będzie radosne i zachęcające do spędzania w nim jak najwięcej czasu.

 

 

kinkiety

 

 

Ostatnią naszą propozycją była lampa podłogowa. W tej kwestii także można sobie pozwolić na wiosenny kolor. My proponujemy lampę w pięknym, liliowym kolorze, która na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym łagodne, spokojne kolory.

 

 

lampa podłogowa

 

 

Wiemy już, jak ożywić strefę wypoczynku w salonie, czas więc przejść do części jadalnej. W dużych przestrzeniach typu salon-jadalnia-kuchnia, położenie stołu z krzesłami często jest przypadkowe, stawiamy go tam, gdzie po prostu jest miejsce. To duży błąd. Jeśli stół ustawimy w miejscu jasnym, oświetlonym naturalnym światłem, na pewno wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie podczas spożywania posiłków. Proponujemy postawić stół przy oknie, wtedy podczas śniadań będziemy mogli korzystać ze światła naturalnego i cieszyć się widokiem za oknem. Kwitnące drzewa, wolno płynące chmury na niebie – to wszystko wprawi nas we wspaniały nastrój od samego rana.

 

Nie bez znaczenia jest też sama aranżacja przestrzeni okiennej. Pamiętajmy, że mamy wiosnę! Postawiona na parapecie doniczka ze świeżymi ziołami, koszyk z owocami i jasna delikatna firanka w oknie, sprawi, że przestrzeń będzie emanowała świeżością i wiosenną aurą.

 

Mimo że przez większość dnia przestrzeń jadalna będzie oświetlona światłem słonecznym, musimy też pomyśleć o oświetleniu stołu po zmroku. Wykorzystajmy lampy sufitowe do salonu, które dzięki swej rozpiętości bardzo dobrze oświetlą blat stołu. Pozostając w klimacie wesołych, wiosennych kolorów proponujemy lampę sufitową w kolorze turkusowym, który już od kilku lat jest doceniany przez osoby zajmujące się aranżacją wnętrz.

 

 

lampa sufitowa

 

 

Nasze propozycje są skierowane do wszystkich osób, które lubią bawić się kolorami i chcą wprowadzić wiosnę do swojej przestrzeni mieszkalnej. Wykorzystanie takich barw jak pomarańczowy, liliowy czy turkus skutecznie ożywi wnętrza i nada mu charakteru. Pamiętajmy również o świetle naturalnym. Zabierzmy z parapetów niepotrzebne przedmioty, które tylko zasłaniają widok za oknem. Postawmy na nich świeże zioła i powieśmy w oknach zwiewne firanki. Wiosna przecież kojarzy się z lekkością i radością. Jeśli takie będzie wnętrze naszego mieszkania, to sami będziemy się tak czuć.