Oświetlenie w kuchni – kilka wskazówek

 

Oświetlenie kuchni, podobnie jak oświetlenie każdego pomieszczenia w domu jest kwestią, której nie powinno się bagatelizować – zwłaszcza, że kuchnia spełnia kilka funkcji. Z jednej strony jest to miejsce pracy, ponieważ w kuchni przyrządzamy posiłki czy też myjemy naczynia. Z drugiej strony często kuchnia jest miejscem przytulnym, miejscem gdzie również spożywa się posiłek; popija wieczorną herbatę czy poranną kawę. To, do jakich celów (poza gotowaniem) przeznaczona jest kuchnia, zależy od aranżacji całego mieszkania – kuchnia może być samodzielnym pomieszczeniem, może być po prostu aneksem kuchennym, jak również może być otwarta na salon – przegrodę może stanowić, np. wyspa kuchenna. Od tego, jaką kuchnię do dyspozycji mamy w naszym domu, będzie zależało rozplanowanie jej oświetlenia.

 

Jak w większości pomieszczeń, tak i w kuchni należy pomyśleć o różnych obwodach elektrycznych, odnośnie oświetlenia. Osobno powinniśmy zainstalować oświetlenie ogólne – sufitowe, a dodatkowe lampy winny się znaleźć nad blatem roboczym. Jeżeli nasza kuchnia jest tylko małym aneksem, prawdopodobnie można nawet zrezygnować z oświetlenia głównego, na rzecz dobrze oświetlonego blatu roboczego. Można do tego wykorzystać, na przykład nowoczesne kinkiety LED.

 

 

 

 

Eleganckie i stylowe kinkiety w kolorze Wenge, wykonane z naturalnych materiałów, w prostej minimalistycznej formie, sprawią, że kuchnia stanie się bardziej stylowa. Dodatkowo przygotowywanie posiłków, przy dobrze oświetlonym blacie będzie przyjemnością, a nie katorgą. W zależności od wielkości oraz usytuowania blatu, kinkiety można zamontować pojedyncze, podwójne, potrójne, itd. Można też zamontować kilka kinkietów pojedynczych bądź podwójnych w równych odstępach. Nowoczesne kinkiety LED dostępne są w naszym sklepie w różnych wersjach kolorystycznych – z pewnością każdy znajdzie lampki dopasowane do swojej kuchni.

 

 

 

 

Jeżeli jednak mamy do czynienia z większa kuchnią, z pewnością niezbędne również będzie oświetlenie centralne. Oświetlenie ogólne powinno wypełnić całe wnętrze kuchni, a źródło światła powinno znajdować się w centralnej części sufitu, w przypadku lampy wiszącej, lub rozmieszczone w równych odstępach, jeżeli zdecydujemy się na oświetlenie w postaci np. plafonów. Wybór pomiędzy lampą wiszącą a plafonami, winien zależeć od wysokości pomieszczenia – jeżeli mamy wysoki sufit, lampa wisząca sprawdzi się doskonale, jeżeli niski – lepszym rozwiązaniem mogą okazać się modne, nowoczesne plafony.

 

 

 

 

Minimalistyczna acz bardzo stylowa lampa wisząca idealnie sprawdzi się jako oświetlenie ogólne do kuchni, a także jako oświetlenie nad stół jadalny – niezależnie od tego czy znajduje się on w kuchni, czy też w salonie. Taka lampa również może zawisnąć nad blatem roboczym – na przykład jeżeli kuchnia jest mała, a blatu nie zasłania górna szafka; stylowa lampa wisząca LED, będzie pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną.

 

W niższym mieszkaniu warto pomyśleć o montażu kilku plafonów (jak powyżej). Stylowym rozwiązaniem będzie dobranie plafonów oraz kinkietów nad blat z tej samej kolekcji oraz jednolitych kolorystycznie.

 

Lampy do kuchni to istotna kwestia – dobrze by były zarówno funkcjonalne, aby ułatwić pracę w danym pomieszczeniu, jak i estetyczne – tak by uzupełniały wystrój w kuchni w sposób przyjemny dla oka. Większy wybór takich właśnie lamp znajdziesz w naszym sklepie; a lampy do kuchni (i nie tylko) prezentujemy tutaj: https://www.lampywdomu.pl/category/oswietlenie-wg-pomieszczenia-lampy-do-kuchni. Zapraszamy.