Oświetlenie w skandynawskim stylu

Styl skandynawski odkryliśmy w naszym kraju już kilka ładnych lat temu – do tej pory jest to styl najczęściej wybierany w aranżacji mieszkań czy domów. Styl skandynawski posiada wiele zalet – przede wszystkim aranżacja mieszkania w tym stylu jest prosta. Styl skandynawski opiera się na minimalizmie. Aranżując mieszkanie w tym stylu, będziemy starali się pozostawiać jak najwięcej przestrzeni, bądź powiększyć optycznie przestrzeń za pomocą kilku różnych sztuczek. Jedną z nich będzie lampka na parapecie, która w długie jesienne i zimowe wieczory, da wrażenie większej przestronności.


Innym pomysłem na większą przestrzeń w pomieszczeniach będzie dostosowanie oświetlenia sufitowego do wysokości sufitu. Jeżeli posiadamy wysokie sufity śmiało możemy postawić na lampy wiszące. Lampa wisząca może zawisnąć w centralnej części sufitu, modnym rozwiązaniem jest też zawieszenie jej z boku sufitu. Pomysł ten sprawdzi się w salonie, jeśli znajduje się nim stół jadalny – wieszamy lampę wiszącą nad stołem jadalnym (który zazwyczaj ustawiony jest pod którąś z czterech ścian). Musimy jednak wtedy pamiętać o doświetleniu salonu z drugiej strony – mogłyby to być spoty sufitowe, lub po prostu lampa stojąca podłogowa. Taką lampę można ustawić z drugiej strony pomieszczania najlepiej, jeśli znajdowałaby się tam jeszcze kanapa ze stolikiem.


Wracając do wysokich i niskich sufitów – jeżeli jednak posiadamy niskie sufity o wiele lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie w postaci plafonów sufitowych lub spotów sufitowych. Rozmieszczenie w różnych punktach źródeł świata pozwoli na dokładne oświetlenie całego pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawi, że dane pomieszczenie będzie wydawało się większe – jest to ważne zwłaszcza przy małych pomieszczeniach. Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj lepiej się czujemy w bardziej przestronnych pokojach, w związku z czym minimalistyczny skandynawski wystrój oraz zastosowanie kilku trików (jak wspomniane wyżej oświetlenie w postaci małej lampki na parapecie czy odpowiednio dobrane oświetlenie sufitowe) w małym pomieszczeniu będzie dobrym pomysłem.


Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi barwami-przede wszystkim kojarzony jest bielą, ale nie jest to warunek konieczny to stworzenia stylu skandynawskiego. Można postawić na jasne pastelowe barwy- na przykład odcienie szarości. Wszelkie dodatki również powinny być w jasnych barwach. W przypadku oświetlenia postawmy na abażury w jasnych kolorach lub bieli. Jeżeli nie przeszkadza nam zbyt dużo bieli, można i ściany i klosze do lamp wybrać białe, równie ładnie na tle białych ścian będą się prezentować abażury szare beżowe, écru – lub na przykład czarne – jeżeli będziemy chcieli przełamać nieco biele i szarości.


W skandynawskiej stylistyce świetnie sprawdzają się pastelowe barwy, dlatego abażury w tych kolorach również byłyby wskazane. Dobrym pomysłem jest też postawienie na dodatki z naturalnego drewna, w związku z czym, szukają lamp w stylu skandynawski powinniśmy pamiętać, aby ich podstawa wykonana była właśnie z drewna (jeżeli mówimy o lampach stojących, bądź też lampkach nocnych do sypialni).


Jak widać zarówno aranżacja mieszkania, jak i oświetlenia w stylu skandynawskim, nie jest trudna do wykonania – w przypadku lamp, wystarczy postawić na drewno i jasne kolory abażurów, prócz tego warto też zaplanować dobrze rozmieszczenie punktów światła w domu, tak byśmy mogli komfortowo z tego światła korzystać.