Urządzamy pokój ucznia

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko uczyło się jak najlepiej. Od najmłodszych lat naszych pociech dbamy o to, by miały jak najlepszą przyszłość, dlatego też zachęcamy je do nauki, staramy się wytyczyć im pewną ścieżkę życiową.

 

Zachęcając dziecko do nauki, warto stworzyć mu optymalne warunki pracy. Strefa nauki dla dziecka powinna być dobrze zorganizowana tak, by uczeń utrzymywał prawidłową postawę przy nauce. Istotna jest również kwestia oświetlenia, która odpowiada za higienę i zdrowie wzroku. Estetyka takiego miejsca również ma znaczenie – warto wziąć pod uwagę upodobania dziecka, ponieważ z pewnością przyjemniej będzie mu się spędzało czas w miejscu, które dobrze mu się kojarzy.

 

Garść praktycznych wskazówek – jak urządzić pokój ucznia

 

Oczywiście najważniejszym elementem w pokoju ucznia będzie biurko, które powinno mieć dostęp do naturalnego światła. Jeżeli uczeń jest praworęczny – biurko powinno stać lewej stronie – w innym przypadku ręka, którą pracuje uczeń np., pisząc wypracowane, będzie rzucała cień na zeszyt/papier, co bywa mocno rozpraszające i oczywiście męczy wzrok. Biurko nie powinno być oświetlone z tyłu - światło będzie padać na plecy dziecka, co znowu spowoduje cień na blacie; poza tym takie światło będzie się odbijało od ekranu – jest to niezdrowe dla oczu. Męczące dla wzroku będzie także światło z przodu. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie biurko z dostępem do światła z lewej strony, ewentualnie z prawej, jeżeli dziecko jest leworęczne.

 

Jeżeli jednak biurko nie będzie miało dostępu do naturalnego światła, należy ustawić na nim lampkę biurkową. Nowoczesne lampy stojące również świetnie się sprawdzą a jednocześnie dodadzą nieco designu do uczniowskiego kącika. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że lampka powinna znajdować się po lewej stronie a jeśli dziecko jest leworęczne – po prawej.

 

Miejsce biurka powinno być dobrze przemyślane pod kątem tego, aby inni mieszkańcy domu nie rozpraszali ucznia. Warto postawić biurko z dala od drzwi. A jak ustawić biurko, jeżeli pokój ucznia urządzony jest na poddaszu? Jeżeli biurko ustawimy pod ścianą skośną, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość co najmniej 75 centymetrów, tak aby dziecko miało wygodny dostęp do biurka.

 

Pozostając przy temacie biurka dla ucznia, nie można nie wspomnieć o wymiarach. Minimalna szerokość mebla powinna wynosić 120 cm. Tak naprawdę im szersze biurko, tym lepiej gdyż zapewnia więcej miejsca do pracy. Z drugiej strony szerokość większa niż 160 centymetrów będzie raczej zbędna. Oczywiście wymiary zależą od możliwości aranżacyjnych pokoju dziecka/ucznia. Głębokość biurka wina mieścić się w granicach 60-90 centymetrów. Najtrudniej jest wybrać odpowiednią wysokość biurka, ponieważ uczeń zapewne jeszcze rośnie. Odpowiednia wysokość mebla jest wtedy kiedy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej w wyprostowanej pozycji wynosi 90 stopni. W związku z tym, że dzieci szybko rosną, można zdecydować się na biurko z możliwością regulowania wysokości. Ciekawym rozwiązaniem będą również biurka, w których można nachylić kąt blatu. Zapewnia ono najwygodniejszą postawę dla dziecka. Mając takie biurko warto wiedzieć, pod jakim kątem najlepiej uchylić blat, do wykonywania różnego rodzaju czynności. Między innymi, do czytania książki optymalny będzie kąt: 30 stopni, do pisania – 15 stopni, do malowania – 5 stopni.

 

Strefa dla ucznia powinna być dobrze zorganizowana, dlatego należy zaaranżować miejsce na długopisy, ołówki i wszelkie artykuły szkolne. Takie akcesoria mogą się znajdować w szufladach biurka, a jeżeli biurko jest bez szuflad – w specjalnych pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż np., półki nad biurkiem – dzięki temu pomoce szkolne nie będą zajmowały powierzchni blatu. Pomocnym akcesorium dla strefy ucznia będzie tablica – np., korkowa – pozwoli uczniowi między innymi na usystematyzowanie nauki.

 

Kolejnym ważnym meblem w strefie ucznia będzie krzesło. Odpowiednie krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz głębokość siedziska, oraz podłokietniki. Można pokusić się o krzesło, które ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Krzesło powinno być ustawione na takiej wysokości, by nogi spoczywały na podłodze lub na podnóżku.

 

Lampy w strefie ucznia oraz w pokoju

 

Nowoczesne lampy stojące np., z abażurowym kloszem sprawdzą się w pokoju ucznia ustawione z lewej strony. W strefie nauki, czyli właśnie w okolicach biurka, warto zastosować żarówki LED o zimnej temperaturze barwowej światła – (około 5600 Kelwinów). Nie można jednak zapominać o oświetleniu całego pokoju uczniowskiego. Poza światłem umiejscowionym koło biurka (poza lampą stojącą ciekawym pomysłem będzie lampa wisząca z lewej strony biurka). Lampa sufitowa odgrywa tu kluczową rolę, dobrym pomysłem jest również zawieszenie na suficie np., plafonów – otrzymalibyśmy wtedy oświetlenie punktowe. Lampki nocne do sypialni, również znajdą swe uzasadnienie w pokoju dla dziecka/ucznia. Taka lampka pozwoli na komfortowe czytanie przed snem.

 

Planując oświetlenie w pokoju dziecka, należy pamiętać o odpowiedniej instalacji elektrycznej – powinna ona przebiegać w ten sposób, by różne źródła światła były włączane, za pomocą różnych włączników. Należy pamiętać też o tym, by tak rozstawić lampy, aby nie było kłopotu ze zbyt dużą ilością kabli na podłodze – bywa to niebezpieczne, a także przeszkadza w utrzymaniu porządku w pokoju.